Japonya’nın en büyük borsalarından Coincheck saldırıya uğradı

Japonya'nın en büyük kripto para borsalarından Coincheck'e yapılan saldırının bilançosu: 400 milyon Dolar değerindeki 526 milyon NEM çalındı.

Japonya’nın en büyük borsalarından Coincheck’in hack’lenmesiyle kripto camiası deja vu yaşadı. Tokyo merkezli kripto para borsası Coincheck, bugün resmi Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Bitcoin haricindeki tüm kripto paraların çekim işlemlerini askıya aldı. Duyurunun ardından ilk 10 kripto para önemli oranda değer kaybetti. Bitcoin, yüzde 5 oranında düşerken NEM ise yaklaşık yüzde 18 geriledi.

‘Dünya tarihinin en büyük hırsızlığı’

NEM Vakfı’nın Başkanı Lon Wong, cryptonews.com‘a yaptığı açıklamada Japon kripto para borsası Coincheck’in saldırıya uğradığını ve 400 milyon ABD Doları değerindeki 526 milyon adet NEM’in çalındığını söylemişti. Wong ayrıca bu hırsızlığı “Dünya tarihinin en büyük hırsızlığı” olarak nitelemişti. Borsadan yapılan açıklamada ise çalınan NEM miktarının toplam değerinin 530 milyon Dolar olduğu bildirildi.

Başkan ayrıca konunun NEM ile hiçbir ilgisi bulunmadığını, NEM’in teknolojisinin sağlam olduğunu, yaşanan bu olayın borsadan kaynaklandığını ifade etti. Wong son olarak tüm borsalara NEM’in çoklu imzalı akıllı kontratını kullanmalarını tavsiye ettiklerini, Coincheck’in bunu kullanmadığını, bu nedenle saldırıya uğramış olabileceklerini belirtti.

Cold wallet itirafı

Borsanın yetkilileri, yaptıkları resmi açıklamada cold wallet kullanmadıklarını itiraf etti. Yetkililer, cold wallet’ın neden kullanılmadığına gerekçe olarak ise “Cold wallet’ı yönetmek bizim için zordu” ifadesini kullandılar.

Kripto para borsaları, kripto paraların geçen yılla birlikte artan bir şekilde değer kazanmasıyla sık sık hacker’ların hedefi haline gelir oldu. Yaşanan bu son olay, kripto para meraklılarına birkaç yıl önce yine bir Japon borsası olan Mt. Gox’tan yüz binlerce Bitcoin çalınmasını olayını hatırlattı.

Coincheck, bundan dört ay önce Japonya’nın ilk lisanslı kripto para borsası olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl