‘Kripto para borsası CoinEx’in kurucusu tutuklandı’ iddiası

Önde gelen kripto para borsalarından biri olan CoinEx'in kurucusu ve CEO'su Haipo Yang'ın Çin polisi tarafından tutuklandığı iddia ediliyor.ş

30 Ekim’de Çinli bir internet kullanıcısı, madencilik havuzu ViaBTC ve kripto para borsası CoinEx’in kurucusu Haipo Yang’ın tutuklandığını bildirdi. Daha sonra CoinEx Telegram grubu yöneticisi haberin tamamen hayal ürünü olduğunu söyledi. Bununla birlikte o akşam Haipo Yang’ın Twitter hesabında haberle ilgili olarak sadece ‘ilginç’ yorumu yapıldı.

Birkaç gün sonra ise CoinEx kullanıcıları para çekme ile ilgili problemler yaşadıklarını, işlemlerin 24 saatten uzun sürdüğünü belirttiler. Yang’ın kişisel Twitter hesabından söylenti hakkında ‘ilginç’ yorumunun ardından başka herhangi bir açıklama ya da yalanlamada bulunulmadı. Bu durum CoinEx’in kurucusunun tutuklanmış olabileceği söylentilerini daha da güçlendirdi.

Söylentiler ilk olarak Çin Blockchain yöneticisi Elly Zhang’tan çıktı. Zhang, “Real China Power” adlı özel bir WeChat grubunda Yang’ın Shenzhen’deki Nantou Polis Karakolu’nda gözaltında tutulduğunu yazdı.

Haipo Yang (solda)

Bitcoin Gold’un kurucusu Jack Liao, bu sohbetten bazı ekran görüntüleri paylaştı. Liao’nun Yang ve Bitmain’in kurucusu Jihan Wu ile problemleri olduğu biliniyor.

Liao’nun Weibo ve WeChat‘ten ekran görüntüleri yayınlamasıyla birlikte haberler Çin kripto para topluluğuna hızla yayıldı.

ICO planlarıyla bağlantılı olabilir

20 Ekim 2018’de bir Sina Weibo kullanıcısı, CoinEx’in Shenzhen finans bürosuna bildirildiğini, soruşturmanın hem ViaBTC hem de CoinEx’in ICO’suyla ilgili olabileceğini söyledi. Yang, her iki şirketin de CEO’su konumunda.

Haipo Yang’ın şirketleri Çin’de kuruldu ve ayrıca Yang bir Çin pasaportu sahibi. Çin’de ICO faaliyetleri, geçtiğimiz yılın Eylül ayında yasaklanmıştı.

Shenzhen Polisi’nden yorum yok

Shenzhen Polis Karakolu yetkilileri, tarafların aile üyeleri sormadıkça ya da üstleri tarafından talep edilmedikçe hiçbir özel bilgiyi ifşa edemeyeceklerini belirterek konuyla ilgili yorum yapmadılar.

Yang ve ViaBTC’nin COO’su Sara Ouyang ile görüşme çabaları da sonuç vermedi ve telefonların hepsi kapatıldı. Dolayısıyla şu aşamada söylentiler doğrulanabilmiş değil fakat sessizlik de bir işaret olabilir. Çoğu durumda böyle bir kripto para borsası, kullanıcılarına mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde güvence vermek ister.

CoinEx Token yüzde 75 değer kaybetti

Bu arada CoinEx’in token’ı CET de hızla yayılan söylentilerden etkilendi. Borsanın dijital parası, son 14 gün içinde yüzde 50 değer kaybederken son 30 güne bakıldığında ise bu değer kaybı yüzde 75’i buldu.

Haber: Bitsonline

→ BİRÇOK BORSA KÜÇÜK ALTCOIN’LERİ POMPALA-BOŞALT ARACI OLARAK KULLANIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Kemal Cevapla

    Allah belasını versin hepsi sahtekar şerefsizler sakın sakın üye olmayın ben oldum paramın %90 ı ortada yok cet koinden özellikle uzak durun