Bitcoin ve kripto paralar neden düşüyor? 13 Haziran 2022

Bitcoin neden düşüyor? Fiyatlardaki geri çekilme devam ederken kripto para yatırımcılarının aklındaki en önemli soru bu. Kripto para yatırımcıları, yeni haftada düşen bir piyasaya uyandı. Bitcoin, yeniden 25 bin doların altına inerken birçok kripto parada çift haneli düşüşler görüldü.

Coinler neden düşüyor?

13 Haziran 2022 günü, Bitcoin fiyatı 24 bin 900 dolara kadar geriledi. İlk 100 içerisinde en büyük kayıp yüzde 18’e yakın düşüşle FTM’de olurken AVAX gibi daha büyük kripto paralarda da yüzde 13’ten fazla geri çekilme kaydedildi. Hafta sonu gelen düşüşte Fed’in rekor enflasyon verisi sonrası faiz artışı konusunda agresifleşme ihtimalinin etkisi varken yeni haftada coinlerde düşüşe yol açan faktörün Celsius olduğu değerlendiriliyor. Elbette, Çarşamba günü yapılacak faiz kararı açıklamasının etkisi hala sürüyor.

Celsius’tan son dakika duyurusu

Bununla birlikte Celsius şirketi, sabah saatlerinde bir duyuru yayımlayarak hesaplar arasındaki tüm para çekme, swap ve transferlerin durdurulduğunu bildirdi. Son dakika açıklamasında, “Piyasa koşullarının aşırılaşmasından dolayı bugün Celsius’un hesaplar arasında tüm para çekme, swap ve transfer işlemlerini durdurduğunu duyuruyoruz. Bu kararı, Celsius’u, zaman içinde para çekme yükümlülüklerini yerine getirmek için daha iyi bir konuma ulaştırmak amacıyla aldık. Topluluğumuzun çıkarları doğrultusunda hareket etmek en büyük önceliğimizdir.” denildi. TSİ 05.10’da yayımlanan açıklama, piyasadaki düşüşleri daha da derinleştirdi.

Düşüşler neticesinde kripto paraların toplam piyasa değeri 1.03 trilyon dolara kadar çekildi. Bitcoin’in piyasa payı arttı ve bir yıl gibi uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 47.2’nin üzerine çıktı. Ethereum’un piyasa payı ise yüzde 16’nın altına inerek yüzde 15.8 oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl