Hata mı, manipülasyon mu? CoinMarketCap’te bazı kripto paralarda %1000 artış görüldü

CoinMarketCap'te geçtiğimiz saatlerde bazı kripto paraların fiyatlarının yüzde 1000'e yakın arttığı görüldü. Site yetkilileri, bu durumun bir veri hatasından kaynaklandığını öne sürdü.

CoinMarketCap’te yaşanan bir veri sorunu platformda listelenen birkaç coin’de yapay enflasyona yol açtı. Bazı fiyatlar yaklaşık yüzde 1000 oranında şişirilmişti.

Kripto para veri takip sitesinde Bitcoin’in fiyatı yüzde 12 artarken diğer kripto paralar daha büyük artışlar yaşadı. Sekizinci en büyük kripto para olan Aeternity’nin fiyatı yüzde 951’den fazla artarken MOAC yüzde 905 ve Bitcoin Diamond yüzde 876 yükselmiş görünüyordu. Sitenin borsa takip özelliği de bozuldu ve yanlış bir şekilde Bitcoin’in bazı borsalarda 73,000 doların üzerine çıktığı gösterildi.

Twitter, potansiyel fiyat manipülasyonu, bug’lar ve hack’le ilgili çalkalanırken CoinMarketCap‘ten CoinDesk’e yapılan açıklamada yaşanan bu durumun bir veri hatasından kaynaklandığı söylendi. Ayrıca, yakında daha detaylı bir açıklama yapılacağı ifade edildi.

Yaşanan bu durum, CoinMarketCap’in önemli birçok yeni özellikle siteyi güncellemesinden yalnızca iki gün sonra geldi. Yeni bir borsa sıralama sayfası, türev piyasaları verileri ve yeni bir API entegre edilen son özelliklerden sadece birkaçıydı.

→ BITCOIN’DE YILIN HABERİ: KAHVE DEVİ STARBUCKS BITCOIN KABUL EDECEK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl