Bitcoin Core cüzdanı tam SegWit desteği sunmaya başladı

Bitcoin Core cüzdanının 0.16.0 sürümüyle birlikte tam Segregated Witness (SegWit) desteği nihayet uygulanmaya başlandı. Peki bu neden büyük bir haber?

SegWit, geçen yılın Ağustos ayında BIP 141 ile tanıtılarak Bitcoin ağında verimlilikte önemli değişiklikler getirme sözü verdi. Bununla birlikte Bitcoin Core cüzdanı geliştiricileri de dahil olmak üzere Bitcoin dünyasındaki pek çok kişi yeni teknolojiyi benimseme konusunda oldukça yavaş davrandı. Bitcoin Core cüzdanının 0.16.0 sürümüyle birlikte SegWit nihayet uygulanmaya başlandı. Peki bu neden büyük bir haber?

Segregated Witness ya da SegWit, Bitcoin protokolünde önemli bir gelişme sağlamayı amaçladı. Güncelleme, blokların yapısını yeniden düzenleyerek her blokun içinde daha fazla işlemin saklanmasına olanak tanıyor ve böylelikle daha az yük, daha hızlı işlemler ve daha düşük ücretler elde etmek mümkün oluyor. SegWit, işlem hızlarını daha da artıran Lightning Network gibi önemli geliştirmelerin faaliyete geçirilmesi için de gerekli bir altyapı.

SegWit’in kullanımı önemli ölçüde artacak

Bitcoin cüzdanı şimdi SegWit ile uyumlu olduğu için ağ, teknolojinin kullanımında önemli bir artış görecek. Geçtiğimiz hafta paylaşılan bir istatistik, Bitcoin işlemlerinin yalnızca yüzde 15’inin SegWit kullanılarak yapıldığını ortaya koyuyordu fakat bu haberle birlikte bu oran önemli ölçüde artacak.

Bir başka büyük haber Bitfinex’ten

Öte yandan SegWit ile ilgili olarak bugün bir başka büyük haber daha geldi. Dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından Bitfinex, SegWit uyumluluğunu duyurdu. Bundan böyle Bitfinex üzerinden daha düşük ücretlerle daha hızlı işlemler mümkün olabilecek.

Bitcoin Core cüzdanının yeni versiyonu şu adresten edinilebilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl