Bitcoin’de gözler cumaya çevrildi: 4.5 milyar dolarlık bekleyiş

Kripto para piyasasında gözler cuma gününe çevrildi. Kripto türev borsası Deribit’te yaklaşık 4.5 milyar dolar değerindeki (150 bin BTC) opsiyon sözleşmesi, cuma günü sona eriyor. Ayrıca borsada, aynı tarihte vadesi dolacak yaklaşık 2.3 milyar dolar değerinde Ether kontratı da bulunuyor. Açık opsiyonların sayısı, 2022’nin sonlarındaki FTX olayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

Cuma günü vadesi dolacak Bitcoin opsiyonları, toplam açık pozisyonların yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor. Bunların büyük kısmı ise 30 bin dolarlık kullanım fiyatı etrafında birikti. Bu durum, vade sonu geldiğinde Bitcoin’in fiyatının yukarı ya da aşağı yönlü yüksek bir volatiliteyle karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor ve bu ihtimal güçlü görülüyor.

Ayrıntılara girmeden önce, bilinmesi gereken bazı kavramlara açıklık getirmek gerekiyor. Her şeyden önce Deribit, kriptoda küresel opsiyon sözleşmesi pazarının yüzde 85’ini kontrol eden, Panama merkezli bir borsa. Opsiyon sözleşmeleri ise alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma ya da satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon sözleşmelerinin iki türü var. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

Bir opsiyon sözleşmesi şu unsurlardan oluşuyor:

  • Dayanak varlık: Fiyatı üzerine spekülasyon yapılan varlık, burada Bitcoin.
  • Vade tarihi: Opsiyonun sona ereceği tarih. Bu tarihten sonra sözleşme geçerliliğini yitirir.
  • Kullanım fiyatı: Alıcının vade sonunda dayanak varlığı satın alma veya satma hakkına sahip olduğu fiyat seviyesi.
  • Opsiyon türü: Alım veya satım opsiyonu
  • Opsiyon fiyatı: Alıcının vade tarihindeki kullanım fiyatı üzerinden varlığı satın alma veya satma hakkı için satıcıya ödediği fiyat veya prim.

“Aşağı yönlü baskı potansiyel olarak hafifleyebilir”

Deribit’in Baş Risk Sorumlusu Shaun Fernando’ya göre, BTC Max Pain’in (optimal zarar noktası) 26 bin seviyesine düşmesi, vade bitiminin ardından fiyatlar üzerindeki mevcut aşağı yönlü baskıyı potansiyel olarak hafifletebilir.

Fernando, 30 bin dolarlık kullanım fiyatında, 350 milyon doların üzerinde etkileyici büyüklükte bir açık pozisyon bulunduğunu söylerken, “Yaklaşan çeyrek dönemlik vade sonu, farklı ‘gamma hedging’ stratejilerinden dolayı fiyat dalgalanmaları olasılığı ile heyecan verici bir son vadediyor.” ifadelerini kullandı.

Bu arada “gamma hedging” veya “gamma riskini hedge etme”, türev piyasalarında kullanılan bir risk yönetimi stratejisi olarak biliniyor. Bu strateji, opsiyon trader’larının delta riskini yönetmelerine yardımcı oluyor.

“Bitcoin, 30 bin doların üzerinde kalırsa ‘gama sıkışması’ körüklenir”

Origin Protocol’ün pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Jan Sammut ise trader’ların 30 bin doların üzerinde büyük miktarda alım opsiyonu satın aldıklarını, fiyatın 30 bin doların üzerinde kalması halinde trader’ların spot piyasada alım yaparak fiyatın yukarı yönlü sert yükselişiyle sonuçlanacak bir ‘gama sıkışmasını’ körükleyeceklerini ifade etti. Sammut, Bitcoin’in 30 bin doların altına düşmesi durumunda da trader’ların pozisyonlarını kapatmak için spot piyasada satış yapacaklarının altını çizdi.

Bitcoin, hafta ortasında 30 bin doların altına indi. Kripto para, TSİ 23.15 itibari ile 29 bin 973 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl