Bitcoin cüzdanından 9 yıl sonra ilk çıkış: 400 BTC

Uzun bir süre hareketsiz duran fakat yıllar sonra yaşam belirtisi gösteren Bitcoin adreslerine bir yenisi eklendi.

Bugün TSİ 22.30’da 2012’den beri herhangi bir BTC çıkışı olmayan bir adresten (1Jfp1p…) 9 yıl sonra ilk defa 400 BTC’lik bir transfer gerçekleştirildi.

Transfer edilen 400.68 BTC ile cüzdandaki BTC’ler tamamen sıfırlandı. Söz konusu cüzdana 2012 yılının Eylül ayında bin 631 BTC giriş olduğu görülüyor. Cüzdandaki miktar, o yılın sonuna kadar çok sayıda işlemle 400 BTC’ye kadar indi. Kalan BTC’ye ise yıllarca dokunulmadı.

400 BTC, haberin yazıldığı dakikalarda taşındığı yeni cüzdanda (3DdWwu…) tutulmaya devam ediliyor.

Neden şimdi?

İçinde önemli miktarlarda Bitcoin barındıran cüzdanların yıllar sonra harekete geçmesi konusunda zaman zaman çeşitli teoriler ortaya atılıyor. Bazı kişiler unuttukları cüzdan şifrelerini yıllar sonra yeniden buluyorlar. Bazıları ise sabırla bekledikleri uzun bir zamandan sonra kâr almak için cüzdanlardaki Bitcoin’leri satma yoluna gidiyorlar. Bazen ise ülkelerdeki güvenlik güçleri, suçluların cüzdanlarını ele geçiriyor ve anahtar kelimeleri de alarak cüzdan içindeki fonlara el koyuyorlar, daha sonra da bunları açık artırma yoluyla satıyorlar. Bunların yanı sıra sebep, yatırımcının yalnızca adresini değiştirmek istemesi de olabilir.

Öte yandan tabii ki cüzdan şifrelerini kaybettikten sonra hala bulamayan da birçok kişi mevcut. Son verilere göre, en az 5 yıldır ‘uyuyan’ cüzdanlardaki Bitcoin miktarı ise 4.22 milyon.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl