Bitcoin’in hash oranı darboğazın ortasında %100 arttı!

Bitcoin ağının toplam hesaplama gücünün ifade eden hash oranı, fiyatın yüzde 70 oranında gerilemesine rağmen son dört ayda yüzde 100 arttı. Bu, madencilerin Bitcoin'e hala sıkı sıkıya bağlı kaldıklarını gösteriyor.

Bitcoin’in hash oranı -ağın toplam hesaplama gücü- fiyatların 2018’in başından bu yana darboğaza girdiği döneme karşın artmayı sürdürüyor. Bu durum, çok uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşecek bir toparlanma beklentisine yol açıyor.

Bitcoin’in geçtiğimizin yılın son günlerdeki boğa koşusu, ağa yeni madenci akını yarattı. CoinJournal’ın yeni bir raporuna göre madenciliğe olan ilgi, üstel bir oranda büyümeye devam ediyor.

Son dört ayda Bitcoin’in hash oranı, fiyatın yüzde 70 oranında gerilemesine rağmen yüzde 100 arttı.

Geçen yılki zirve sırasında 13 EH/s olan Bitcoin ağını güvence altına alan hash oranı, Haziran ayında 40 EH/s değerini aştı.

2017’nin sonundan bu yana online hala gelen hash gücü, 2 milyon SHA-256 ASIC cihazı ile eşdeğerde. Bu cihazların her biri yaklaşık 1800 dolar. Bu Blockchain ekosistemine doğrudan eklenen 3.6 milyar dolarlık bir somut değeri ifade ediyor.

Boğa sinyali?

Bitcoin’in yükselen hash oranı, piyasanın uzun vadeli yörüngesinin pozitif kaldığını gösteren en önemli sinyal. Ağın sürekli büyüyen bilgi işlem gücü, fiyatların yüzde 70 oranında düşmesine karşın madencilerin hala Bitcoin’e bağlı olduklarına işaret ediyor.

Madenciler, Bitcoin üretmenin maliyeti artsa bile bundan vazgeçmiyorlar. Şu anda bir Bitcoin’in üretim maliyeti dünya çapında ortalama olarak 6000-7000 dolar aralığında. Madencilik zorluğu arttıkça bu rakamın yıl sonunda 9000’e ulaşması bekleniyor. Bitcoin fiyatının madencilik maliyetine karşı tarihsel bir analizi, fiyatın orta vadede önemli ölçüde artabileceğini düşündürüyor. Tarihsel olarak Bitcoin’in fiyatı, genellikle madencilik maliyetinin 2.5 katı. Bazı uzmanlar, buradan referansla Bitcoin’in madencilik açısından adil piyasa değerinin yıl sonuna kadar 22.500 dolar olması gerektiğini ifade ediyorlar.

→ COINBASE’İN CTO’SU VERİLERLE GELDİ: HER ŞEY DAHA YENİ BAŞLIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl