Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Almanya, binlerce BTC’lik hareket olan büyük darknet sitesini kapattı

Almanya’da sadece ülkenin değil, dünyanın en büyük darkweb sitelerinden birinin başındaki isim gözaltına alındı ve site server’ları deaktive edildi.

Kripto paraların adının bir dönem en çok geçtiği yerler yasa dışı ürünlerin satıldığı darkweb siteleriydi. Bu tür sitelerde genelde kredi kartı yerine başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar kullanılırdı. En bilindik hikaye ise tabii ki Silk Road.

O günlerin üzerinden çok zaman geçse de darkweb siteleri hala çalışmaya devam ediyor. Son olarak Almanya’da yapılan operasyonla en büyük darkweb sitesinin yöneticisi gözaltına alındı.

500 bin müşteri, 4 bin 650 BTC’lik hareket

Sitenin 500 bine yakın müşterisinin, yaklaşık 2400 de satıcısının olduğu kaydedildi. Konuyla ilgilenen savcılık, yasa dışı sitede en az 320 bin işlem yapıldığını ve yaklaşık 4 bin 650 BTC ile 12 bin 800 XMR’lık hareket olduğunu belirttiler. İşlemlerin toplam değerinin ise 140 milyon euroya yakın bir rakam olduğu belirtildi.

Sitenin göz altına alınan operatörünün 34 yaşındaki bir Avustralyalı olduğu ve Almanya-Danimarka sınırına yakın bir bölgede yakalandığı bilgisi verildi. Yakalanma esnasında ayrıca güvenlik güçleri Moldova ve Ukrayna’ya ait 20 server’a da el konuldu. Otoriteler elde ettikleri verileri siteden alışveriş yapanları satıcıları ve moderatörleri bulmak için kullanmayı plânlıyor.

Darweb sitelerinde genelde uyuşturucunun başı çektiği illegal ürünler satılıyor. Sahte paralar, çalıntı kredi kartları, SIM kartlar, silah ve hatta hack’lenmede kullanılması için yazılımlar tüm bu yasa dışı ürünlerin içind eyer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl