Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ünlü spekülatörden DeFi ve Tesla yorumu: “Büyük düzeltme geliyor ve endişeliyim”

Galaxy Digital kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz içinde bulunduğumuz DeFi çılgınlığını TESLA ile karşılaştırdı. Büyük bir düzeltme dönemine girileceğini düşündüğünü belirten başarılı CEO, herkesin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Goldman Sachs’ın da eski ortağı olan Novogratz Bloomberg’e verdiği röportajda hem Tesla hem DeFi için çok önemli bir düzeltme döneminin başında olabileceğimizi belirtti:

“Birçok spekülatif varlık gibi kripto da ‘sonsuza kadar sıfır faiz’ algısından çok büyük kârlar sağladı ve bankalar likidite konusunda sadece algı yapıyorlar. Bitcoin fiyatında güzel hareketler gördük. Ethereum fiyatı ise daha da güzel bir yükseliş sağladı. Tüm bu hareketler kripto evrenindeki bu merkeziyetsiz finans denilen bu yeni alan sayesinde oldu. DeFi’da gördüklerimiz aslında Tesla’da gördüklerimizi hatırlatıyor. O da spekülatif bir çılgınlık.”

“Daha önce böyle bir hız görmedim”

“Çok iyi işler yapan güzel projeler var. Ancak benim daha önce piyasaların hiçbirinde görmediğim şekilde bir hızda, inanılmaz bir likidite sağlıyorlar. Sadece 5 gün önce ortaya çıkan SUSHI adında bir proje var ve bu süre içinde 1,5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştılar. Bu beni endişelendiriyor. Böyle spekülatif bir çılgınlığı görmek için DeFi’ın çok erken bir dönemindeyiz.”

“Büyük düzeltme geliyor ve endişeliyim”

“Bugün Tesla‘ya bakıyorum. Mantıksız bir coşku var. Ne diyebilirsin? Yakında pek çok risk varlığında büyük bir düzeltme yapacağımız için biraz endişeliyim. Bu düzeltmenin çok uzun süreceğini de sanmıyorum. Çünkü bu likidite makinesi sürekli çalışıyor. Ancak bir dizi balon döneminden geçiyoruz ve şu an sanırım o balonların en büyüğünün en şişmiş halinin içindeyiz”

DeFi çılgınlığının kendisine 2017’deki kripto balonunu hatırlattığını dile getiren Novogratz, havuza yeni paralar koyulduğu şu dönemde dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor:

“2017 yılındaki kripto para balonunun içindeydim, hatta bundan para da kazandım. Şu anki dönem bana o zamanı hatırlatıyor. Her gün yeni bir ICO çıkıyordu. Koskoca bir sürü o yeni çıkan ICO’ya gidiyor, fiyatı yukarı çıkarıyordu. Sonra da fiyat çökerdi. Ardından yeni ICO’ya geçilirdi. Şu anki durum da bana o günleri anımsatıyor”

Novogratz Tesla’nın da kripto gibi büyük bir düzeltmeye doğru gittiğini söyledi:

“İki Tesla’ya sahibim. Bence dünyadaki en iyi otomobil şirketlerinden bir tanesi. Çok uzun zaman hayatımızın içinde olacağını düşünüyorum. Bence Elon bir deha. Ancak bu durum, 500 milyar dolarlık bir piyasa değerini ve 1300 kat kazançla işlem yapmayı da garanti etmiyor. Evet etmiyor…”

Piyasadaki kısa vadede beklenen kötü gidişata ya da düşüşe rağmen uzun vadede pozitif olan Novogratz, kripto paraların sonsuza kadar hayatımızda olacağını söyledi:

“Dinleyin, kripto paralar bizim iyiliğimiz için var. 2017 ve 2018’de bunu söylemezdim. Ancak bu cümle, bu yıl ağzımdan bir ünlem işaretiyle çıkıyor. Rubicon’u (nehrini) geçtik. Bitcoin bir yere gitmiyor. Ethereum projesi bir yere gitmiyor. Çok kritik kitlelere sahipler ve bundan sonra yenilik üstüne yenilik görmeye devam edeceğiz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl