Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin teklif ettiler: Tesla’ya saldırı planı son anda önlendi

Elektrikli araç üreticisi Tesla'nın en büyük üretim fabrikasında yapılacak olan siber saldırı, son anda önlendiği ortaya çıktı.

tesla

Elektrikli otomobil devi Tesla’nın en büyük üretim tesisi, Bitcoin talep eden hacker’lar tarafından hedef alındı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), bir grup fidye yazılımı saldırganının şirketin montaj tesisi Gigafactory’yi tehlikeye atmasını önledi.

FBI’dan yapılan şikayete göre, Tesla’nın sunucularına kötü amaçlı yazılım yüklemesi için bir çalışana Bitcoin ödemesi yaparak şirketin kurumsal verilerini çalmaya çalışan 27 yaşındaki Rus vatandaşı Igorevich Kriuchkov’u tutuklandı. Kruichkov ve grubunun Tesla’nın patentlerini ve fikri mülkiyetlerini bu şekilde çalmaya çalıştıkları ve daha sonra bu verileri sızdırmamak için şirketten fidye olarak milyonlarca dolar para istemeyi amaçladığı belirtiliyor.

Eylem planı şöyleydi: Kruichkov, turist vizesiyle ABD’ye geldi ve burada Gigafactory fabrikasında çalışan ve Rusça bilen bir çalışanla iletişime geçti. Bu çalışanla sık sık görüşen Kruichkov, Tesla sunucularına kötü amaçlı yazılım yüklemesi için Bitcoin ile sabit bir miktar ödeme yapmayı teklif etti.

İlginizi Çekebilir | Seyahat devi, Bitcoin ile 4.5 milyon dolarlık fidye ödedi

Ancak çalışan bu planın önüne geçmek için hızlı davrandı. Hemen konu hakkında Tesla’ya haber verildi ve FBI ile temasa geçildi. Sonrasında FBI, çalışanla gizli bir operasyon başlattı. Çalışana bir dinleme cihazı takıldı, saldırı planı ve ödemenin nasıl alınacağına dair bilgiler de dahil olmak üzere Kruichov ile aralarındaki tüm mesajlaşmaların FBI tarafından izlenmesi sağlandı.

Bitcoin ile 1 milyon dolar teklif etti

Haftalarca süren telefon dinlemelerinin ardından Kruichov sonunda Bitcoin ile 1 milyon dolar ödemeyi teklif etti. 21 Ağustos’ta çalışana birkaç gün içinde ödeme yapılacağı söylendi. Kruichov ise bir gün sonra ABD’den ayrılacaktı fakat FBI tarafından 22 Ağustos’ta Los Angeles’ta kıskıvrak yakalandı.

Kruichov’un kötü amaçlı yazılım yükleme karşılığında çalışanlara büyük miktarda Bitcoin veya itibari para ödemesi teklif ederek farklı şirketlere benzer saldırılar planlayan bir grupla çalıştığı ortaya çıktı. Hedeflerden biri de lojistik şirketi CWT Group’tu. Şirket, Temmuz ayında böyle bir fidye yazılımı saldırısında 4.5 milyon dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl