Bitcoin destekçisi Novogratz: Tahvil getirileri kripto fiyatlarını baskılıyor

Dolar milyarderi işadamı ve yatırımcı Mike Novogratz, tahvil getirilerinin hızla arttığı bir dönemde kripto para fiyatlarının baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi. Galaxy Digital kurucusu, "Faizler arttıkça hem Nasdaq hem de kripto para fiyatları baskı göörmeye devam edecek" dedi.

ABD’de son 39 yılın rekor enflasyon rakamları gelirken, Aralık ayındaki Fed toplantısının tutanaklarında faiz artırımına karşı ifadeler ve olumlu değerlendirmeler yer alması, 2022’de Fed’in bu tür bir politika izleyeceği intibasına yol açmıştı. Bu fikrin kabul görmesinin ardından Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarında düşüşler olmuştu.

Düşüşler teknoloji hisselerini ve teknoloji ağırlıklı olan Nasdaq 100 endeksini de etkilemişti.

Birçok analist ise getirilerin daha yüksek olduğu bir ortamda, spekülatif varlıkların daha az ilgi çektiğini belirtiyorlar. Bazı analistler bu sene için en az 3 faiz artışı beklediklerini aktarıyorlar.

Galaxy Digital’ın kurucusu olan ve Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara verdiği destekle bilinen Mike Novogratz da Twitter hesabından yaptığı yorumda özellikle kilit bir varlık olarak gösterdiği ABD 10 yıllık tahvillerinde yıllık faizin yüzde 2’yi geçme olasılığının önemine değindi:

“10 yıllıklar ve diğer tahviller kırılma gidiyor. Oranlar arttıkça Nasdaq ve kripto paralar üzerinde daha fazla baskı göreceğiz. 10 yıllıklar için mantıklı hedef %2 gibi gözüküyor”

10 yıllık tahvilde faizler Salı akşamı sert şekilde yükselmiş ve %1.89’u da aşmıştı.

Bu artışlar ise kripto para analistlerinin, bu endüstrideki düşüşlerin sertleşebileceği yorumlarını yapmasına neden oluyor. Özellikle 2021 yılında kripto paralarda görülen büyük yükselişin arkasında merkez bankalarının parasal genişleme politikaları görülüyordu.

En büyük kripto para Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 42 bin dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl