Bitcoin dibi buldu mu? Güç endeksi en düşük seviyede

Bitcoin'in 40 bin dolar altına sarkması kripto para piyasasında büyük düşüşler yaşanmasına sebep olurken, haftalık göreceli güç endeksi de geçmişte fiyatların dip seviyeye geldiği bölgeye girdi. Uzmanlar bu yüzden, daha önce endekste bu bölgenin altına inmeyen en büyük kripto paranın, düşüş eğiliminde sona gelinmiş olabileceğini belirtiyorlar.

Ekim ayında gelen ETF haberleriyle büyük bir yükseliş hareketi başlatan ve Kasım ayında 69 bin dolara kadar çıkan Bitcoin, yaklaşık 2 aylık sürede 30 bin dolarlık düşüş yaşadı. Düşüşü etkileyen faktörlerin başında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırma beklentileri yer alırken, haftalık göreceli güç endeksi de dibe vurdu.

ABD medyasından Bloomberg‘in haberine göre; Bitcoin’in performansının tahmin edilmesinde önemli bir gösterge olarak kabul edilen “haftalık göreceli güç endeksi”, geçmişte satışların son bulduğu bölgeye girdi.

Kısaca RSI olarak da bilinen endeks finans piyasalarında momentum hakkında tahminler yapılmak için kullanılıyor. RSI’ın ciddi şekilde diplerde olduğu dönemler yakın zamanda düşüşlerin de sertleştiği zaman dilimleriyle uyuşuyor. 2018’in Kasım ayından başlayıp 2019 Mart’ına kadar olan ve ayı sezonunun adeta tam ortası olan bir dönemde RSI yine dip yapmıştı. Bunun yanında Mart 2020 çöküşü ve Mayıs 2021’de de RSI’da ciddi düşüşler olmuştu.

Fed kararı kısa vadede belirleyici olabilir

Özellikle kısa vadede artık geleneksel piyasalar ve ana akım haberlerle korele bir biçimde hareket eden Bitcoin için gelecek hafta da ciddi şekilde belirleyici olacak. Özellikle 25-26 Ocak tarihlerindeki Fed toplantısından çıkacak olan bir karar, en büyük kripto paraya ve genel kripto para piyasasına büyük etki edebilir.

2021’in Nisan ayında 64 bin dolara çıkan ancak daha sonra Tesla’nın satış hamlesini durdurması ve Çin yasaklarının gelmesiyle düşüşe başlayan Bitcoin yaz aylarında da 29 bin dolara varan bir düşüş yaşamıştı. En büyük kripto para, haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 39 bin dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl