Eski JPMorgan yöneticisi: Bitcoin ölmüyor, dijital altına evriliyor

Eski JPMorgan yöneticisi Alex Gurevich, Bitcoin'in ölmediğini, her geçen saniye dijital altın olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Eski JPMorgan yöneticisi ve finans profesörü olan ve şu anda Yahoo’da finans alanında çalışan Alex Gurevich, Bitcoin‘in ölmediğini aksine her geçen gün dijital altın olmaya daha da yaklaştığına inandığını söyledi ve şunları kaydetti:

“Çeşitli altcoin’lerin iniş çıkışlarına ya da çatallanma olaylarına rağmen zaman, Bitcoin’in aleyhine değil lehine işliyor. Her geçen gün BTC yok olmuyor, sadece dijital altın olarak kalıcı statüsüne bir adım daha yaklaşıyor.”

Neden altına ve değerli metallere talep olduğuyla ilgili okurlarını geçmişe götüren Gurevich, değerli metallerin zaman içinde paslanmamaları ve bozulmamış bir şekilde kalmaları nedeniyle yüzyıllardır bir değişim aracı olarak kullanıldıklarını söylüyor. Bu sayede de zaman içinde değerlerini koruduklarını belirtiyor.

Ancak, tüm değerli metaller arasında altın, ne en yaygını ne de en nadiri. Gurevich, altının bu noktada tam ortada bir yerde olduğunu düşünüyor.

Bu gibi avantajlarla altının diğer rakiplerini geride bıraktığını ve dünya çapında güvenilirlik kazandığını söyleyen Gurevich, Ethereum’un dijital bakır olmak için mücadele ederken Bitcoin’in de dijital altın olmak için mücadele ettiğine inanıyor. Ayrıca Gurevich, ancak teknolojisine bir talep olursa ETH’nin değerini sürdüreceğini, BTC’nin ise değerini sürdürmek için sadece değer saklama aracı olmasına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

 

Gurevich, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Değerli metallerin tarihsel ticaret modelleri göz önüne alındığında, 2015’te Bitcoin alımı nispeten daha kolaydı. Fakat şimdi ilk fiyatlarının 20 katına sahipken daha karmaşık bir ticaret ikilemi var. Bitcoin balon olabilir ya da olmayabilir. Fakat, 2014’te yaptığı büyük patlamayı unutmamak önemlidir. Hatta bu yıl bile Bitcoin’in iki önemli düzeltmeye göğüs gerdiği görüldü.”

Bitcoin’in hayatta kaldığı ve dengede durduğu her saniyede ekstra altın güvenilirliği kazandığını da söylemeden geçmiyor Gurevich. Ayrıca Bitcoin’in dijital altın olma yolunda ilerlediğine inanan tek kişi Gurevich değil. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak da CNBC’ye verdiği bir röportajda, Bitcoin’i “tek saf dijital altın” olarak nitelendirmiş ve şöyle demişti:

“Sadece Bitcoin saf dijital altındır. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Diğerleri Bitcoin’in bazı yönlerinden vazgeçme eğilimindeler. Mesela tamamen merkeziyetsiz olması ve merkezi bir kontrolün olmaması gibi özellikler. Bir iş modeline sahip olmak için vazgeçtikleri ilk şey bu.”

Wozniak 1 tane BTC’ye sahip olduğunu ve bunu yatırım amacıyla almadığını, sadece bir ödeme yöntemi olarak kullanımını deneyimlemek istediğini söyledi.

Haber: CCN

→G20’DEN SON DAKİKA: KRİPTO PARALARIN VERGİLENDİRİLMESİ İÇİN DEKLARASYON

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl