Bitcoin madenciliği devi Bitmain, personel kıyımını doğruladı

Çin merkezli Bitcoin madenciliği devi Bitmain, işten çıkarmalara başlayacağı iddialarını doğruladı. Çalışanların en az yüzde 50'siyle yolların ayrılacağı iddia ediliyor.

Çinli kripto para madenciliği devi Bitmain, ‘uzun vadeli, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir iş faaliyeti oluşturmak’ için yeniden yapılandırmaya gittiğini doğruladı.

CoinDesk’e konuşan Bitmain temsilcisi konuyla ilgili olarak şöyle dedi:

“Uzun vadeli, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir iş faaliyet oluşturmaya devam ettiğimizden dolayı bu yol çalışanlar konusunda bazı düzenlemeler yapıldı.”

Şirketin Ağustos ayında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz düzenleyeceğiyle alakalı planlar olduğu ortaya çıktığından bu yana mali sıkıntılar yaşadığına ilişkin söylentiler olmasına karşın geçtiğimiz Pazar gününe kadar işten çıkarma yapılacağı konusunda herhangi bir iddia duyulmamıştı. İşten çıkarma iddiaları ilk olarak Linkedin’in bir benzeri olan Çinli Maimai sitesinde yayınlandı.

Kripto para odaklı yatırım fonu Primative Ventures’ten Dovey Wan, Maimai’deki bu iddiaya ilk dikkat çeken isimdi. Wan, Maimai üzerinde Bitmain’in önümüzdeki haftadan itibaren işten çıkarma yapmaya başlayacağının, hatta tüm çalışanların yüzde 50’siyle yolların ayrılacağının yazıldığını söylüyordu.

Daha sonra aynı iddiaları Blockstream’ın CSO’su olan Samson Mow da dile getirdi.

Maimai’de doğrulanmış bir Bitmain çalışanı da işten çıkarma yapılacağını, bunun gelecek hafta başlayacağını ve tüm Bitmain çalışanlarının yüzde 50’sinden fazlasını kapsayacağını onayladı.

Öte yandan CoinDesk’in ulaştığı anonim bir Bitmain çalışanı da iddiaları doğruladı.

Bazıları işten çıkarılacak personel sayısının yüzde 75’i bulabileceğini ileri sürüyor.

Bu arada şu anda Bitmain’de yaklaşık 3,100 kişinin çalıştığı ancak yılın başında yalnızca 1,000 kişi bulunduğu belirtiliyor.

Son olarak Bitmain, işten çıkarmalara rağmen hala bir yandan işe alımların devam ettiğini açıkladı.

→ BINANCE’İN KURUCUSU 2018’DE FİYATLARI ALAŞAĞI EDEN 5 FAKTÖRÜ AÇIKLADI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl