UBS: Bitcoin’in fiyatı ABD para arzının yerini alabilmesi için 213,000 dolar olmalı

UBS tarafından yayınlanan son raporda Bitcoin'in ABD para arzının yerini alabilmesi için fiyatının yaklaşık 213,000 dolar olması gerektiği ifade edildi.

Bitcoin savunucuları dijital paranın bir gün doların ayağını kaydıracağını söylüyorlar.

Bloomberg’de yer alan habere göre UBS, bir süre beklemek zorunda kalabileceğini, çünkü henüz para ya da geçerli bir varlık sınıfı olarak kabul edilemeyeceğini bildiriyor.

UBS tarafından yayınlanan son raporda Bitcoin‘in ABD para arzının yerini alabilmesi için fiyatının yaklaşık 213,000 dolar olması ve ağının işlem kapasitesinin önemli ölçüde iyileştirmesi gerektiği ifade edildi.

Şu anda Bitcoin ağının işlem kapasitesi Visa gibi şirketlerin işlem kapasitesine kıyasla oldukça küçük. Dün yayınlanan 34 sayfalık raporda Bitcoin’in bu sınırlı kapasitesinin kullanışlılığını sınırlayabileceği dile getirildi.

Raporda, “Bulgularımız Bitcoin’in mevcut hali ile çok istikrarsız ve küresel işlemlerde bir ödeme aracı ya da ana akım bir varlık sınıfı haline gelmesi için sınırlı olduğunu gösteriyor.” denildi.

Bu arada Chanalysis’in elde ettiği son verilere göre Bitcoin’in ödemelerde kullanımı, Eylül ayındaki zirveden bu yana önemli ölçüde geriledi. UBS’ye göre spekülatif talep Bitcoin fiyatlarındaki değişimin yüzde 70’inden fazlasını açıklıyor.

Ayrıca kripto para birimlerinin alternatif bir varlık olma potansiyeli taşıdığı, fiyatların yüksek volatilitesini sürdüreceği ve spekülatif yatırımcılar için daha fazla ilgi çekici olduğu da ifade edildi.

→ BITCOIN’İN KULLANIMI NEREDEYSE DİBE VURDU

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl