Bitcoin’in kullanımı neredeyse dibe vurdu

Blockchain araştırma şirketi Chainalysis'in elde ettiği verilere göre Bitcoin'in kullanımı, Mayıs ayında 60 milyon dolarla neredeyse dibe vurdu.

Bitcoin’i ürün ve hizmet satın almak ve satmak için kimler kullanıyor?

Tahmin edebileceğinizden çok daha az insan var. Chainalysis’in Bloomberg için gerçekleştirdiği araştırmayla BitPay vb. gibi en çok kullanılan Bitcoin işlemcilerinin hacminin Eylül ayında 411 milyon dolarla zirve yapmasından sonra istikrarlı bir düşüş haline geçtiği ve Mayıs ayında 60 milyon dolara vurduğu tespit edildi.

Chainalysis’in verilerine göre BitPay, Conifiy ve GoCoin gibi tüccar hizmetlerinin hacmi, Haziran ayında biraz daha artarak 69 milyon dolara ulaştı ancak bu geçtiğimiz yılın Haziran ayındaki seviye olan 270 milyon dolardan yine de bir hayli uzak.

BitPay gibi en çok kullanılan ödeme işlemcileri tarafından alınan Bitcoin miktarındaki değişim

Bitcoin savunucuları, lider kripto paranın bir gün itibari paranın yerini alacağını öne sürerken elde edilen son veriler, Bitcoin’in geçtiğimiz yılın Aralık ayındaki zirvesinin ardından mal ve hizmetlerde kullanımı konusunda sahip olduğu çekiciliğini kaybetmiş görünüyor.

Bloomberg’e konuşan Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü’nden kıdemli araştırmacı Nicholas Weaver, “Aslında kullanılamaz. Bitcoin işleminin net maliyeti kredi kartı işleminden çok daha fazla.” diyor.

Bitcoin’in ödemelerdeki kullanımında yaşadığı düşüş, fiyatının 20,000 dolara ulaştığı dönemle çakıştı. Bitcoin’in fiyatı bu seviyenin yüzde 60 daha gerisinde olmasına karşın tüketiciler hala ödemeler için dijital paraları kullanmaya isteksiz görünüyorlar.

Chainalysis’in kıdemli ekonomisti Kim Grauer, “Geçen sene fiyatların çok hızlı arttığı dönemde Bitcoin harcamaya kalksaydınız 1000 dolar kaybedebilirdiniz.” şeklinde konuşuyor. Dahası, yüksek işlem ücretlerinden dolayı Bitcoin’in kahve gibi küçük ödemelerde kullanışsız olduğunu söylüyor.

Ocak ayında ödeme hizmeti Stripe, fiyat dalgalanmalarının yoğunlaşması ve kullanımının azalmasıyla Bitcoin’i desteklemekten vazgeçti. Seyahat hizmetleri sağlayıcısı Expedia gibi birkaç şirket de kripto parayı kabul etmeyi bıraktı.

Bu Bitcoin’in değerlenmesi için gerçek dünyada kullanımının şart olduğunu öne süren bazı yatırımcılar için kötü bir işaret olabilir.

Bitcoin’in kullanım şekli de değişiyor. Pek çok kişi Bitcoin’i bir fincan kahve satın almak gibi küçük işlemler için kullanmıyor. Kripto parayı yurt dışında bulunan serbest çalışanlara ödeme yapmak için daha fazla kullanıyorlar. Bu durumlar için Bitcoin’in kullanımı, geleneksel finansal hizmetlerden daha ucuz ve hızlı olabilir.

Bitcoin’le yine de mobilya, hatta nadiren spor araba gibi daha pahalı ürünler almaya devam ediyorlar. Overstock’ta kripto parayla yapılan satışlar bu yılın ilk yarısında bir yıl öncesine göre ikiye katlandı. Siteye göre kripto paralarla en çok satın alınan ürünler oturma odası mobilyaları, yatak odası mobilyaları ve dizüstü bilgisayarlardan oluşuyor.

→ COINMARKETCAP’E BİRÇOK YENİ ÖZELLİK EKLENDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl