Bitcoin’in düşüş sebebi ortaya çıktı: İşte en büyük neden

Bitcoin'de aşağı yönlü hareket devam ediyor. Bir numaralı kripto para, bugün 62 bin 500 dolara kadar geri çekildi. Düşüşlerde üç büyük sebep öne çıkıyor.

Bitcoin’de geçen hafta başlayan düşüş, bu hafta da devam ediyor. Piyasa değerine göre en büyük kripto para, bugün 62 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Akıllardaki soru: Bitcoin neden düşüyor? Düşüşün arkasında birkaç faktörün etkili olduğu değerlendiriliyor. Bunlardan birincisi, bu haftanın tüm piyasalar açısından ilk çeyreğin en kritik haftası olması. En büyük ekonomilerden Japonya’da merkez bankasının dün 17 yıl sonra ilk kez faiz artırmasının yanı sıra yarın da Amerikan merkez bankası Fed, faiz kararını açıklayacak. Beklentiler, Fed’in faizi sabit tutacağı yönünde olsa da gelecek olası açıklamalara karşı piyasada tedirginlik hakim. Yatırımcıların kısa vadeli makro belirsizliğe karşı riskten kaçınmayı seçtikleri gözlemleniyor. Bu da Bitcoin ve hisse senetleri gibi riskli varlıklarda satış baskısı getiriyor.

Öte yandan Bitcoin ETF’leri, 10 işlem günü aradan sonra ilk kez dünü eksiyle kapattı. ETF’lerden toplamda 154 milyon dolar çıkış oldu. Bunda Grayscale Bitcoin ETF’indeki çıkışlar etkiliydi. Söz konusu ETF, dün 642 milyon dolarlık varlık kaybetti. BlackRock Bitcoin ETF’ine ise 451 milyon dolarlık yatırım girişi kaydedildi. Yaşanan geri çekilmede Grayscale ETF’indeki çıkışların da etkisi olduğu düşünülüyor.

Ek olarak Blofin’e göre, blok zinciri verileri spot yatırımcıların Bitcoin satın almaya dönük ilgilerinin aylardır devam eden alımların ardından azaldığını gösteriyor. 100’den fazla BTC tutan adres sayısı artarken 1000’den fazla BTC tutan adres sayısı da önemli ölçüde azaldı. Bu tablo, bazı balinaların Bitcoin’in yeni zirveye ulaştığı noktada satış yapmayı tercih ettikleri anlamına geliyor. Büyük yatırımcıların alım baskısının azalması, rallinin gücünü tüketiyor.

Bitcoin Türkiye saatiyle 14.40’ta 62 bin 900 dolardan alıcı buluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl