Dev bankadan Bitcoin için 50 bin dolar uyarısı

Bankacılık devi Standard Chartered, Bitcoin'deki düşüşün 50 bin dolara kadar sürebileceğini iddia etti.

İngiliz bankacılık devi Standard Chartered, Bitcoin’in kısa vadede 50 bin dolara düşebileceğini yazdı.

Bankanın foreks ve dijital varlıklar araştırma şefi Geoffrey Kendrick’e göre Bitcoin’in 60 bin doların altına düşmesi, daha fazla düşüşün başlangıcı olabilir. Kendrick, müşterilerine gönderdiği notta, “Bitcoin’in 60 bin doların altında kırılm yaşaması, 50-52 bin dolar aralığına kapı açtı. Buradaki itici güç, kriptoyla ilişkili ve daha geniş makro faktörlerin bir kombinasyonu gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Banka analisti, kriptoya özgü endişeler arasında ABD’deki Bitcoin spot ETF’lerinden art arda beş gündür devam eden çıkışlar ve Hong Kong’da dün piyasaya sürülen Bitcoin spot ETF’lerine ilginin az olmasının yer aldığını belirtti. “Spot ETF pozisyonlarının yarısından fazlası zararda ve bu nedenle bazılarının likidasyon riski de göz önünde bulundurulmalı.” diyen Kendrick, Hong Kong spot ETF’lerindeki hacim düşüklüğünün de fiyat düşüşüne katkıda bulunduğunun altını çizdi.

Analist, düşüşe ilişkin yorumlarının devamında, makroekonomik eğilimlere de dikkat çekti. Özellikle ABD’de likidite önlemlerinin hızla kötüleştiğini vurgulayan Kendrick, “Genellikle likiditeyle büyüyen kripto gibi varlıklar, bu sıkılaşma koşullarının etkisini hissediyor.” dedi. Kendrick, Bitcoin’e 50-52 bin dolar aralığında ya da ayın 15’indeki ABD enflasyon verileri olumlu geldiğinde yeniden giriş yapılabileceğini söyledi.

Standard Chartered, daha uzun vadede Bitcoin’in 150 bin dolara ulaşacağını öngörüyor. Banka, bu fiyat seviyesinin 2024 yılı sonunda görülmesini bekliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl