Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in düşüşü kripto para milyarderlerinin servetlerini de vurdu

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımı, LUNA ve UST'deki çöküş ile Bitcoin'in düşüş trendinde olması birleşince tüm kripto para endüstrisi de bu hareketleriden olumsuz etkilendi ve tarihin en büyük inişlerinden biri yaşandı. Gelişmeler, kripto para şirketleri sahip ve yöneticilerini de vurdu. Milyar dolarlık servetler %50'den fazla eridi. En büyük kayıp ise Binance kurucusu ve CEO'su Zhao'da gözüküyor.

Kripto para endüstrisi yıllarca unutulmayacak düşüş hareketlerinden birini daha yaşarken, kripto para zenginlerinin servetleri de ciddi oranda eridi.

Armstrong 2 milyar dolara düştü

ABD medyasından Bloomberg’in derlediği bilgilere göre Coinbase’in ünlü CEO’su Brian Armstrong, kripto paralarda yaşanan düşüşlerden en sert şekilde etkilenen isimlerden bir tanesi… Geçtiğimiz aylarda Los Angeles’ın en lüks semtlerinden birinde 100 milyon dolardan fazla bir meblağ ödeyerek kendisine malikane alan Armstrong’un Mart ayında 8 milyar dolar olan serveti şu anda 2.2 milyar dolara düşmüş durumda…

Coinbase ile bağlantısı olan iş insanları arasında servetinin büyük bölümünü kaybeden sadece Armstrong değil. Şirketin bir başka kurucusu Fred Ehrsam da yılbaşından bu yana servetinin %60’ını kaybetti. Ehrsam’ın şu anki varlığı 1.1 milyar dolar değerinde…Armstrong Coinbase hisselerinin %16’sını, Ehrsam ise %4,5’unu kontrol ediyor.

“İflas tehlikesi yok” demişti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Armstrong, Coinbase hisselerindeki düşüşün ciddi boyutlara gelmesi üzerine “İflas tehlikesi yok” şeklinde bir tweet atmak ve açıklama yapmak durumunda kalmıştı. Fed’in faiz artırma kararından, en çok etkilenen şirketler arasında Nasdaq borsasında listelenen teknoloji firmaları yer alıyor. Geçtiğimiz sene Nisan ayında, tarihin ilk hisseleri halka arz olan kripto para borsası olan Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesi Bitcoin’in de 64 bin doların üzerine çıkmasını sağlamıştı.

Novogratz’daki erime de büyük

Kripto para odaklı şirketlerden Galaxy Digital’ın kurucusu ve CEO’su olan Mike Novogratz’ın da serveti Kasım ayındaki 8.5 milyar dolarlık seviyeden 2.5 milyar dolara indi. Kasım ayında Bitcoin 69 bin dolarlık fiyat ile tarihinin en yüksek rakamına ulaşmış ve daha sonra da büyük bir düşüş trendine girmişti. Ünlü iş insanı, Nisan ayı başında Miami’de gerçekleştirilen Bitcoin Konferansı’nda da Bitcoin ve LUNA dövmelerini göstermişti.

En büyük kayıp CZ’de

Bloomberg’in Varlık Endeksi’nden aldığı rakamlara göre, dünyanın hacim anlamında tartışmasız en büyük borsası olan Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao’nun da servetinin büyük bölümü adeta tuzla buz oldu. Ocak ayında yaklaşık 96 milyar dolar değerde serveti bulunan Zhao, o dönemden bugüne %80’den fazla kayıp gördü. Endekse göre ‘CZ’nin şu anki serveti yaklaşık 11.6 milyar dolar.

ABD’li borsa Gemini’ın sahipleri olan Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşler de Ocak ayı başından bu yana servetlerinden kişi başına 2.2 milyar dolar yitirdiler ve %40’lık oranda bir servet kaybı yaşadılar.

FTX’in genç CEO’su 30 yaşındaki Sam Bankman-Fried da yine servetinin büyük bölümünü kripto para düşüşleri esnasında kaybeden kişilerdendi. Bankman-Fried’in serveti Mart ayından bu yana %50 eridi ve 11 milyar dolara indi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl