Bitcoin düşüşünde 220 bin BTC’lik zararına satış: Glassnode raporu

Zincir üstü analiz platformu Glassnode, Mayıs ayı başından bu yana yaşanan satış dalgasının önemli bir bölümünün 2021/2022 yükseliş döneminde alım yapan uzun vadeli yatırımcılardan geldiğini belirtti ve bu grubun yaklaşık 220 bin BTC satışı yaptığını yazdı.

Glassnode son analizinde Bitcoin arzının yaklaşık %80’ini kontrol eden uzun avdeli yatırımcılara mercek tuttu. Zincir üstü veri platformu şirketinin değerlendirmelerine göre; 2021 ve 2022’nin yüksek seviyelerinde alım yapan ancak kısa vade satış işleminde bulunmayan uzun vadeli yatırımcı topluluğu Mayıs ayı başından bu yana yaklaşık 220 bin Bitcoin’i piyasaya dağıttı, yani sattı.

Glassnode’un uzun vadeli yatırımcıları incelediği ve alış fiyatıyla elden çıkarma fiyatı arasındaki farkı yansıtan endikatörüne (LTH-SOPR) göre, bu grup Temmuz ayı ortasında da zararda olmasına rağmen satış yapmaya devam ediyordu.

“Zararına satışın bir göstergesi…”

LTH-SOPR olarak adlandırılan bu indikatörde haftalık ortalama değer şu anda 0.67’de bulunuyor ve Bitcoin fiyatının 24 bin dolar seviyesinde olduğu bu dönemde ortalamadaki düşüş %33’ü aşmış durumda… Glassnode’a göre bu durum uzun vadeli yatırımcıların şu anki piyasada zararına satış yaptıklarının bir göstergesi… Raporda ayrıca, uzun dönemli yatırımcıların aylık 79 bin BTC’lik alım seviyesinden, yine aylık 47 bin BTC satış seviyesine geçtikleri bilgisi de verildi.

“2017-2021 grubu hala tutuyor”

Veri platformunun değerlendirmesine göre 2017-2021 dönemi veya bu zaman diliminden daha erken yatırım yapanlar ise coin’lerini hala tutmaya devam ediyorlar. Hatırlanacağı üzere Glassnode, kısa süre önceki bir başka raporunda da, en çabuk satış yapan grubun kısa vadeli yatırımcılar olduğunu belirtmiş ve “Turist Bitcoin’ciler terk etti” başlığını atmıştı.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin önemli bir yükseliş hareketinde bulunuyor ve yaklaşık 24 bin 100 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl