Bitcoin’deki düşüş, madencileri zorluyor: “Fiş çekme” fiyatları ne?

Bitcoin fiyatının düşmesi yatırımcılar kadar, sistemin güvenliği açısından kritik öneme sahip olan madencileri de etkiliyor. Son dönemde ciddi bir ivme kazanan Bitcoin madencilik endüstrisi her geçen gün gelişirken, hash rate ise rekorların ardından uzun zaman sonra sert bir düşüş yaşadı. Fiyat konusunda dayanmaya çalışan madencilerin harcamalarının da bir sonu var ve makineler her an kapanabilir.

Kripto para piyasalarındaki düşüş hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıları ciddi şekilde olumsuz etkilerken, artan enerji fiyatlarının üzerine gelen Bitcoin düşüşü madencilerin adeta kâbusu oluyor.

Madencilerin maliyetleri, faaliyetin olduğu ülke ya da bölgedeki elektrik maliyeti ve cihaz gücüne göre değişebiliyor. Yeni madencilik makineleri çok daha kullanışlı ve yeni teknoloji ürünü oldukları için bu anlamda eski cihazlara göre çok daha avantajlı konumda bulunuyorlar.

Hash rate de düşmeye başladı

Bitcoin’in bugün 23 bin doların da altına sarkması, 6 Haziran’da rekor kıran hash rate’in sadece 1 hafta sonra ise çok sert bir düşüş yaşamasına yol açtı. Bu durum tabii ki daha güçlü Bitcoin madencilik cihazlarının daha fazla Bitcoin çıkarmasına ve eskilerin ise bu yarışta geride kalarak bir nevi “fiş çekmesine” neden oluyor. Özellikle dev madencilik şirketleri son dönemde ekstra likidite sağlamak için de Bitcoin satışlarına başlamışlardı.

Yeni cihazlarda “fiş çekme” seviyesi çok düştü

Sektörün gelişmesiyle Canaan ve Bitmain gibi dev cihaz üreticileri de zamanla daha az elektrik harcayan ve daha güçlü cihazlar ürettiler.

Bitmain’in yeni cihazlarından Antminer S19 XP şu anda piyasanın en az elektrik harcayan cihazı konumunda. Bu cihaz günlük 5.42 dolarlık elektrik harcıyor ve günde 10.7 dolar kâr sağlıyor. Antminer S19 XP’nin “fiş çekme” rakamı şu anda 11 bin 942 dolar olarak gösteriliyor.

Diğer makinelerin elektrik harcamaları, günlük kârları ve cihaz kapatma BTC fiyatları ise şu şekilde:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl