El Salvador ve İsviçre’nin Lugano şehri Bitcoin için güç birliği yapıyor

El Salvador ve İsviçre’nin Lugano şehri, kendi bölgelerinin yanı sıra komşu ülke ve eyaletlerde de Bitcoin kullanımını arttırmayı amaçlayan bir mutabakat zaptı imzaladı. Duyuru, Tether’in İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenen Plan B forumunun ilk gününde yapıldı.

Bir yıldan uzun bir süre önce El Salvador, Bitcoin’i resmi para olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Lugano’nun İsviçre’de böyle bir gücü yok ancak yaklaşık yedi ay önce 70 bin nüfuslu bu şehirde Tether’in ortak girişimiyle Bitcoin’i benimsetmek için bir “Plan B” programı başlatılmıştı. Teknoloji şirketi Polygon, Tether için önemli bir altyapı ortağı olarak programa katılmıştı.

Cuma günü Lugano’da düzenlenen Plan B Forumu’na katılan El Salvador’un ABD Büyükelçisi Milena Mayorga, ülkesinin Lugano’da bir “Bitcoin ofisi” açtığını duyurdu. Bu ofiste, Lunago’da, İtalya’da ve çeşitli Avrupa ülkelerinde Bitcoin propagandası yapacak yeni bir “fahri konsolosun” görev yapacağı bildirildi.

Bu anlaşma ile El Salvador ve Lugano’nun araştırma ve eğitim alanındaki iş birliğinin ilerletilmesi, kendi bölgelerinde Bitcoin ile diğer kripto para birimlerinin kullanımının artırılma çabalarının desteklenmesi, iki ülke arasında öğrenci ve yetenek değişiminin teşvik edilmesi bekleniyor.

“Bitcoin hayallerine doğru büyük adım”

Tether CTO’su Paolo Ardoino yaptığı açıklamada, “Bu heyecan verici haber için hem Lugano şehrini hem de El Salvador’u tebrik etmek istiyoruz. Bugün, Lugano ve El Salvador’un ekonomik kapsayıcılık ve finansal özgürlük için resmi bir ortaklığa girmesiyle finansal demokratikleşme hayali gerçeğe doğru büyük bir adım attı. Tether olarak elimizden geldiğince yardım etmeye hazırız.” diye konuştu.

Lugano Belediye Başkanı Michele Foletti de konuya ilişkin “Lugano bir yenilikler ve fırsatlar şehridir. Büyük El Salvador ülkesiyle ortaklığımıza ilişkin bugünkü tarihi duyuru, finansal özgürlüğe ve kripto para biriminin gücüne inananlar için harika bir haberdir.” açıklamasını yaptı. Foletti, bu ortak girişimin hem Lugano’ya hem de El Salvador vatandaşlarına fayda sağlayacağını belirtti.

Bu yılın nisan ayında Tether, El Salvador ile çete şiddetinden etkilenen Salvadorlu ailelere yardım etmeye yönelik bir yardım fonu duyurmuştu. Tether, El Salvador’daki insanların kripto para birimine erişimini sağlamak için, ülkenin yaklaşmakta olan ‘Adopting Bitcoin’ konferansını desteklemek de dahil olmak üzere bir dizi girişime sponsor olmuştu. Bu arada, Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesinden bu yana, El Salvador’un turizminde yüzde 30’luk bir artış görüldü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl