Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Sahte Elon Musk adresine 250 bin dolarlık Bitcoin gönderildi

sahte

Bitcoin ya da Ethereum hediyesi gibi sahte ödül kampanyaları kripto para evreninin uzun süredir aşina olduğu bir konu… Sosyal medyada düzenli şekilde reklam olarak bile karşımıza çıkan bu tür videoların tuzaklarına düşenlerin sayısı da maalesef hiç az değil. Son olarak ise Elon Musk’ın BTC hediye ettiğine dair ortaya atılan sahte bir kampanyaya tam 5 BTC gönderildi.

Bu tür sahte hediye kampanyaları genelde “1 BTC gönder, doğrulamanı yap ve 2 BTC ödül kazan” tarzı oluyor. Sahte hesap ve web siteleri gönderilen fon yükseldikçe hediye edilecek kripto paranın da arttığını belirterek insanları tuzağa düşürmeye çalışıyor.

Kripto para topluluğunun genelde teknolojik konulara vakıf ve bu tür tuzaklara düşmeyen insanlardan oluştuğu düşünülse de bir kişi yaklaşık 250 bin dolar değerinde 5 Bitcoin’i sahte bir Elon Musk web sitesinin hesabına gönderdi.

1 gönder, 2 al!

Dün ortaya çıkan olayda, Elon Musk’ın Bitcoin hediye ettiğini belirten sahte bir web sitesiyle bağı olan (1EMuskYdgB3BtwxpEP46txN5EAN8KnA7dE) adrese 5 BTC gönderildi. Sitede 0.1 BTC ile 10 BTC arasında bir meblağı gönderecek kişiye, 2 katı BTC miktarının hediye edileceği vadediliyordu.

Mağdur olmayabilir

Uzmanlar ise bu kişinin gerçekten mağdur olabileceğini ancak dolandırıcıların insanları inandırmak için cüzdanlar arasında fon geçişi sağlayarak kampanyaya ilgi varmış gibi göstermek için böyle bir oyun düzenleme ihtimali üzerinde de duruyorlar.

Çabuk kazanma ve airdrop etkisi…

İnsanların bu tür tuzaklara düşme sebepleri genelde kripto para evreninde sürekli airdrop kampanyaları düzenlenmesi… Ücretsiz token kazanma ve bazen de çabuk zengin olma hevesi ve saflığı bu tür tuzakların işe yaramasına sebep oluyor. Örnek olarak Eylül ayında merkeziyetsiz bir borsa olan Uniswap, o tarihe kadar sistem üzerinden işlem yapanlara 400 UNI vermişti. O dönemde bile bu ödül 1200 dolara denk geliyordu. UNI fiyatının şu dakikalarda 25 dolardan biraz fazla olduğu düşünüldüğünde o günden bu yana token’larını tutanların şu anda 10 bin dolarlık fonları mevcut…

Dolayısıyla bu sihirli internet para sisteminde şu an için, erken evrelerde olduğumuz bu dönemlerde, iyi projelerle kötülerinin yan yana olabileceğini de bilmemiz ve her kampanyaya direkt dahil olmamamız gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl