Bitcoin ülkesi El Salvador’un tahvilleri %70 arttı, Wall Street alıma yöneldi

2021 yılında Bitcoin'i ABD dolarının yanında resmi para yapan El Salvador'da ülkenin borç tahvilleri sene başından bu yana %70'lik getiri sağlarken, JPMorgan gibi dünya devi kurumsal şirketler de ülkeyi radarlarına aldılar.

Bitcoin tahvilleri 1 seneden fazla rötar yapan ve hala ne zaman çıkacağı belli olmayan El Salvador’un borç tahvilleri ise sağladığı yüzde 70’lik getiriyle dünyanın önemli kurumsal şirketlerinin de dikkatini çekiyor.

Yatırımlar artıyor, devler izliyor

Bloomberg’de yer alan habere göre tahvillerin gösterdiği harika ralli; JP Morgan, Eaton Vance ve PGIM Fixed gibi şirketlerin gözlerini Latin Amerika ülkesine çevirmesine yol açtı. Bu şirketlerin yanında Lord Abbett & Co LLC, Neuberger Berman Group LLC ve UBS Group gibi bazı şirketler de nisan ayından bu yana tahvil alımı yaptılar.

Karşı çıkarken şimdi almayı düşünüyorlar

El Salvador’un bu borç tahvillerine olan ilgi ise, aslında 2 sene önceki Bitcoin hamlesine ters bir bakış açısı olarak görülüyor. 2021’de Bitcoin’i resmi para yapan ülke, Batı dünyasının tepkisini çekmişti. IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlar El Salvador’a yönelik kredi musluklarını kısmış ve Bitcoin hamlesinden vazgeçilmesi talebini öne sürmüşlerdi. El Salvador’un borç tahvillerinin alınmasına karşı çıkan birçok büyük kurumsal şirket de, bugün 8 ayda gelen yüzde 70’lik getiri üzerine şimdi bu tahvilleri almayı düşünüyorlar.

Borcu ödeyince güven arttı

Latin Amerika ülkesinin sene başında 800 milyon dolarlık borcunu tek seferde ödemesi ise, dünya piyasalarında şaşkınlık yaratmış ve bu sayede ülkeye olan güven artmıştı. Bir sonraki seçimlerde yeniden aday olacağını açıklayan devlet başkanı Nayib Bukele de o dönem “Finans çevrelerinin çoğunu yanılttık. Bizim Bitcoin hamlemizden sonra borcumuzu ödeyemeyeceğimizi düşünüyorlardı” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl