Ender Demir: Bitcoin’e balon diyenlere asla kulak asmıyorum

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ender Demir, Bitcoin'le ilgili olarak "Dünyada bu kadar evrensel bir balon olmaz." dedi.

Bilim ve Sanat Vakfı’nda düzenlenen “Bitcoin hikayesi nedir, ne değildir?” başlıklı panele katılan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ender Demir, “Dünyada bu kadar evrensel bir balon olmaz.” dedi.

Demir, panelde yaptığı konuşmada, Blockchain ile hayatımızdaki tüm ilişkilerin yeniden yazılacağını söyledi ve Blockchain teknolojisinin finans alanına yapacağı etkiye dair şöyle konuştu:

“Fonlama ve yatırım değişecek. 2-3 yıl öncesine kadar bir portföy yöneticisinin önünde Bitcoin veya alt coin yatırım opsiyonu yoktu ama artık var. Ya da teminat olmadığı için bankanın fon vermediği fikirler, blokchain ile birlikte hayata geçirilebilir hale gelecek. Ayrıca maliyetler düşecek.”

Ender Demir

Bitcoin’deki dalgalanmaları kaldıramayacak durumda olanların yatırım yapmaktan uzak durması gerektiğini ifade eden Demir, şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’de müthiş bir dalgalanma görüyoruz. İyi bir kurumsal yatırımcı için fırsat sunabilen bu dalgalanma, normal bir insan için tehlike unsuru. Bu dalgalanmayı kaldıramayacak durumdaysanız ve bu dalgalanma hayatınızı etkileyecek sonuçlara yol açıyorsa uzak durmakta fayda var.”

‘Son düşüş bir balon yansıması değil’

Bitcoin’in yaşadığı son sert düşüşün ardından gelen balon söylemlerine değinen Demir’in bu konuyla ilgili yorumu şöyleydi:

“Bu yeni teknolojinin ne kadar değer yaratabileceğini kestiremiyoruz. Son düşüş ciddi bir balon yansıması mı? Bence hayır. Bitcoin tarihinde zaten yüzde 50, hatta yüzde 80’e varan düşüşler görüldü. Yani bu düşüş tarihinde ilk defa yaşadığı bir düşüş değil. Bitcoin’i son 6 aydır takip ediyorsanız bu düşüş şok edici gelebilir ama uzun dönemdir takip ediyorsanız, Bitcoin’in zaten düşüp çıkan bir varlık olduğunu görebilirsiniz.”

‘Balon diyenlere asla kulak asmıyorum’

Demir ayrıca, “Ben balon diyenlere asla kulak asmıyorum. Dünyada bu kadar büyük balon olmaz. Bu kadar evrensel bir balon da olmaz.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl