IOTA uzun vadede hayatta kalabilir mi?

Nesnelerin İnterneti'ne odaklanan bir dağıtık defter teknolojisi platformu olan IOTA, uzun vadede hayatta kalmayı başarabilir mi?

Günümüzde 1500’ün üzerinde aktif dijital para birimi var. Bu 1500 dijital para biriminin tamamının hayatta kalamayacağını söylemek mümkün. Analist ve uzmanlara göre, gelecekte yalnızca birkaç dijital para birimi hayatta kalabilecek. IOTA da bu dijital para birimlerinden biri olarak konumlanabilir. Peki neden?

Zaman geçtikçe ve teknolojik ilerleme, Endüstri 4.0’ü yönlendiren hızlı bir evrim dalgası haline geldikçe teknolojik kavramlar somut fikirlere, şirketlere ve çalışma projelerine dönüşüyor. Yakın gelecekte hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olacak en umut verici konseptlerden biri Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) ya da diğer deyişle IoT’dir.

Başlamadan önce Nesnelerin İnterneti kavramına bir açıklık getirmek gerekiyor. Nesnelerin İnterneti, aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip diğer cihazarla iletişim halinde olması anlamını taşıyor. Örneğin bileğinizdeki saatinizin aynı zamanda telefonunuza bağlı olması bir Nesnelerin İnterneti örneğidir. IoT alanı içerisinde en umut vaat eden projelerden biri de IOTA.

Elbette, IOTA tek IoT odaklı dağıtık defter teknolojisi platformu değil ama modern toplumları bütünüyle otonom “akıllı şehirler” haline dönüştürmek için tüm dünyada şirketler ve hükümetler düzeyinde anlaşmalar yapan tek platformdur. Bunun yanında IOTA; dağıtık defter teknolojisini, parasal sistemleri ve IoT’yi kombine ederek kendi başına bir kategori oluşturmuştur. Ayrıca bir konsept olarak Nesnelerin İnterneti, hükümetler ve mega şirketler tarafından açıkça ele alınmış ve kullanılıyor.

IBM, süper bilgisayar ünitesi Watson ile senkronize edilmiş kendi IoT ağına sahip, Google IoT’deki pozisyonunu yükseltmek için Xively’yi satın aldı, Microsoft Azure bulut hizmetleri ile müşterileri için iyi bir IoT ortamı yaratmaya çalışıyor, BOSCH ve Volkswagen gibi şirketler de IoT konusunda sınırları zorluyor. Bu arada her iki şirket de IOTA’ya dahil olmuş durumda. BOSCH, yüklü miktarda IOTA satın aldı, Volkswagen’in teknoloji direktörü ise IOTA Vakfı’na katıldı.

IoT, gelecekte günümüzdeki internet kadar yaygın olacak ve bunu destekleyen platformlar endüstri 4.0 ile birlikte kazananlar olacak.

Bir kez daha yinelemek gerekirse IOTA, IoT’yi destekleyen yegane platform değil fakat en büyüklerinden ve en aktif olanlarından biri.

IOTA ile ilgili düşündüklerinizi ve geleceğini nasıl gördüğünüzü aşağıda bulunan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Burhan yildiz Yanıtla

    Bana göre bu devirde en büyük dert tasa sıkıntı insanlara zaman yetmemesi ıota nin amacı da burda devriye giriyor büyüyen şehirler enerji tüketim i trafik iş yoğunluğunu da hesaba katarsak ıota aranan kaftan herkes blockchain sistemine odaklanmışken ıota nin tangl sistemini de gözardı etmemek lazım yani herkes akıllı telefonlar da 3 g derken daha resmen o başlamadan herkes 4 g ye geçti gizlilik yenilik çok önemli ve ıota nin bir yara dan daha fazla yara kapatacagina inanaiyorum

  2. saka Yanıtla

    “IOTA uzun vadede hayatta kalabilir mi?” sorusuna yazardan kişisel cevap beklerdim.