Trilyon dolarlık dev Fidelity’den yeni Bitcoin ETF hamlesi

Varlık yönetimi devi Fidelity’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvurusunu sunmaya çok yakın olduğu bildirildi. Beklenen başvuru, Fidelity'yi son günlerde ETF başvurusunda bulunan ikinci büyük varlık yöneticisi yapacak.

Son günlerde Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası önemli fiyat artışları görüyor. Bu toparlanmanın arkasındaki itici gücün, spot Bitcoin ETF’i için başvuru yapan BlackRock olduğu düşünülüyor.

BlackRock’tan sonra Fidelity

BlackRock’tan çok önce bir Bitcoin ETF başvurusu yapan ancak bu başvurusu SEC tarafından reddedilen Fidelity, şansını yeniden denemek istiyor.

The Block’un konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, yönetimi altında 11 trilyon dolarlık varlık bulunan şirket, yeni bir spot Bitcoin ETF başvurusu için hazırlık yapıyor.

Öte yandan, kararın sektör için yadsınamaz bir avantaj olduğu ve küresel çapta en önde gelen varlık yönetim şirketlerinden ikisi arasında bir Bitcoin ETF’i için rekabeti başlatabileceği yorumları yapıldı.

Devlerin ETF başvurusu olumlu fiyatlanıyor

Fidelity’nin henüz resmi olarak gelişme hakkında yorum yapmadığı belirtildi. Hatırlatmak gerekirse, tüm dünyadaki en büyük varlık yönetim firması olan BlackRock, sadece kripto para piyasasında değil, hisse senedi piyasasında da büyük etkiye sahip. Sonuç olarak, başvurunun ardından yaşanan heyecan Bitcoin ve altcoin fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Bitcoin, 31 bin doları aşarken kripto para piyasasının toplam değeri de 1.2 trilyon dolara dayandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl