Bitcoin ETF davasında karar başka güne kaldı

Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) geçtiğimiz yıl açtığı davada beklenen karar bugün çıkmadı. Piyasanın beklentisi, mahkemenin davaya ilişkin kararı bu hafta içerisinde vereceği yönündeydi. Şimdi ise umutlar önümüzdeki salı gününe kaldı.

Grayscale, 625 bin BTC’lik GBTC fonunu bir ETF’e dönüştürmek için SEC’ye başvuru yapmıştı. SEC, bu başvuruyu 2022 yılının haziran ayında reddetmiş ve aynı gün Grayscale de SEC’yi mahkemeye vermişti. Mahkemede ilk duruşma, mart ayında görülmüştü. Bu tür davalarda kararın genellikle 160 gün içinde verildiği görülüyor. İlk duruşmadan bu yana 163 gün geride kaldı. Mahkemenin çok yakın bir zamanda kararını açıklayacağı düşünülüyor.

Analistler, Grayscale’in davayı kazanma şansını yüzde 70 olarak görüyor. Şirketin davayı kazanması halinde, spot Bitcoin ETF başvurularının önünün açılacağı ve onayların 2024 yılından önce verilebileceği söyleniyor.

Davadan herhangi bir karar çıkmaması, Bitcoin fiyatında olumsuz bir etki yaratmadı. Bir numaralı kripto para, TSİ 21.25 itibari ile 26 bin dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl