Bitcoin’de düşüşten önce dikkat çeken işlemler: Milyon dolarlar taşındı

Bitcoin, ETF rüzgarıyla birlikte 49 bin dolara yaklaşmasının ardından bugün düşüş yaşıyor. Bir numaralı kripto para, akşam saatlerinde 43 bin 200 dolara kadar geriledi.

Bitcoin’deki düşüşten önce yapılan bazı işlemler dikkat çekti. Spot ETF çıkaran şirketlerden biri olan Grayscale’in dört ayrı cüzdanından Coinbase Prime’a 4 bin BTC taşındı. İşlem sırasında bu BTC’lerin değeri, 180 milyon doların üzerindeydi.

Bu işlemlerin yapılma nedeni kesin olarak bilinmiyor fakat yürütülen bazı tahminler var. Öncelikle akla gelen ilk ihtimal, Bitcoin’lerin satılmak üzere taşındığı. Bu ihtimal gerçekse, bunun Bitcoin fiyatındaki geri çekilmenin sebepleri arasında yer alabileceği düşünülüyor. Aynı zamanda devamının gelmesinden de endişe ediliyor.

Grayscale’in yüzde 1.5’lik işlem ücretlerinin yüzde 0.20’ye kadar indirilen diğer ETF’lere göre çok daha fazla olması nedeniyle Grayscale’deki yatırımcıların BTC’lerini başka ETF’lere taşıyor olma ihtimali de konuşuluyor. Bununla beraber, ETF işlemlerinin Bitcoin üzerinden değil, nakit yoluyla yapılma zorunluğunun bulunması, bu ihtimali ortadan kaldırıyor.

Son olarak Coinbase, Grayscale ETF’i için belirlenmiş olan saklama hizmeti sağlayıcısı. İşlemlerin bu çerçevede yapılması da imkan dahilinde.

Madenci cüzdanlarından büyük çıkışlar var

Bu arada Bitcoin madencileri de son günlerde önemli miktarda Bitcoin sattılar. Madencilerin elindeki toplam varlıklar, 10 Ocak’ta 1 milyon 829 bin BTC’ye kadar gerilemişti. Bu seviye, Haziran 2021’den beri görülmemişti. Ek olarak CryptoQuant’ın madenci cüzdanlarını izlediği Miner Outflow metriğine göre, bugün ilgili cüzdanlardan 22 bin 211 BTC (yaklaşık 1 milyar dolar) çıktı. Bu, mart ayından beri madenci cüzdanlarından çıkan en büyük günlük miktarlardan biri.

Son üç günde madenci cüzdanlarından önemli çıkışlar görüldü.
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl