Bitcoin ETF bekleyişi: Gözler Grayscale – SEC davasında

Bitcoin’de dün yaşanan sert düşüşlerin ardından bugün gözler, Grayscale – SEC davasında olacak.

Dava, Haziran 2022’de açıldı, ilk duruşma Mart 2023’te görüldü

Bilindiği üzere, 625 bin BTC’lik bir Bitcoin fonuna sahip olan Grayscale, bu fonu bir ETF’e (borsa yatırım fonu) dönüştürmek için SEC’ye başvuruda bulunmuştu. SEC, 30 Haziran 2022’de söz konusu başvuruyu reddetmiş ve Grayscale de aynı gün kuruma dava açmıştı. Davada ilk duruşma ise Mart 2023’te görüldü.

Karar bugün çıkabilir

Aradan geçen yaklaşık bir yılın ardından davada bugün bir karar çıkacağı beklentisi var. Bu beklentiyi, bazı Bloomberg analistleri ve hukukçular taşıyor. İlk olarak kararın 15 Ağustos Salı günü çıkacağı öngörülmüştü fakat herhangi bir gelişme yaşanmadı. Bu nedenle umutlar, cumaya ertelendi.

Karar için cuma gününün beklenmesinin mantıklı nedenleri var

Bu hafta içinde bir karar çıkacağı beklentisinin önemli bir nedeni var. Finans avukatı Scott Johnsson’ın paylaştığı bilgilere göre, 2021 ve 2022 yıllarında mart ayında başlayan davalar, 160 gün içinde karara bağlanıyor. 32 davanın 30’unun bu süre içerisinde karara bağlandığını belirten avukat, Grayscale davasında da ilk duruşmanın görülmesinden bu yana 160 gün geçtiğini vurguluyor. Johnsson, yargıçların genellikle ağustos aylarında dava yükünü temizleme yoluna gittiklerini de belirtiyor.

Grayscale’in kazanma olasılığı yüzde 70 olarak görülüyor

Davada her an bir karar çıkabilecekken analistler, Grayscale’in kazanma olasılığını yüzde 70 olarak görüyorlar. Kararın Grayscale lehine olması, Grayscale’in GBTC’yi ETF’e dönüştürme başvurusunun yanı sıra diğer ETF başvurularının da önünü açmış olacak. Eğer gerçekleşirse bu durum, spot Bitcoin ETF‘lerinin 2024 yılından önce kabul edilmesini sağlayacak.

ETF’lerin etkisi ne olacak

Piyasa, spot ETF’lerin onaylanmasını büyük bir merakla bekliyor. Bunda ETF’lerin Bitcoin’e yeni yatırımcı akışı getireceği beklentisinin etkisi büyük. Bloomberg’ün kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’a göre, ETF yatırımcıları 30 trilyon dolarlık bir serveti kontrol ediyor ve %1 ila %2’sini kripto paraya yatırabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ETF nedir ve Bitcoin ETF’i neden önemli?

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl