Karar açıklandı: SEC’den Grayscale’in Bitcoin ETF başvurusuna ret

Uzun zamandır beklenen Bitcoin ETF başvurusu konusunda karar açıklandı. SEC, Grayscale'in 640 bin BTC'lik fonunu spot Bitcoin ETF'ine dönüştürme talebini resmen geri çevirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), TSİ 03.00 itibari ile açıklanan kararlara göre, Grayscale ve Bitwise’ın spot Bitcoin ETF başvurularını reddetti.

SEC, ret gerekçesinde yatırımcıları manipülasyona karşı koruyacak mekanizmaların yetersiz olmasını öne sürdü. Kurum, endişe konusu diğer unsurlarla beraber piyasa manipülasyonunu önleme konusundaki sorularının yanıtlanamadığını ifade etti.

Bitwise’ın başvurusu da aynı gerekçeler belirtilerek reddedildi.

Öte yandan Grayscale ise SEC’nin vadeli ürünlere dayalı Bitcoin ETF’lerini kabul ederken spot ETF’leri reddetmesinin İdari Usul Kanunu’nun ihlali sayılabileceğini savunuyor. Kripto para alanındaki en büyük yatırım şirketlerinden biri olan ve Bitcoin fonunda 640 bin BTC’yi aşkın varlık bulunan Grayscale, spot ETF’lere onay verilmemesinin tutarsızlık olduğunu ileri sürüyor.

Grayscale, başvuruyu geçtiğimiz Ekim ayında yapmıştı. SEC’nin kesin bir karara varması için son tarih ise 6 Temmuz 2022 olarak belirlenmişti.

Önceki gün şirket, ETF taleplerinin onaylanması halinde, piyasa yapıcı Jane Street ile Virtu Financial şirketleriyle birlikte çalışmak konusunda anlaşma sağlandığını bildirmişti. Onayın verilmemesinden dolayı bu anlaşma da artık geçersiz kılındı.

Grayscale’den hızlı adım: Dava açtılar

Son olarak Grayscale yöneticileri, başvurularının reddi durumunda SEC’ye dava açmanın da masada olduğunu birçok kez dile getirmişti. Bu konuda bir adım atılıp atılmayacağı merakla beklenirken çok hızlı hareket eden Grayscale, dava açtıklarını duyurdu. CEO Michael Sonnenshein, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “SEC’ye karşı dava açtık.” dedi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl