Bitcoin ETF hacimlerinde büyük artış: Yatırımcılar volatiliteden kaçtı

Bitcoin'deki sert fiyat hareketlerinin oluşturduğu volatilite, Ekim ayında kabul edilen vadeli ETF fonlarına yaradı. ProShares Bitcoin ETF'i 400 milyon dolar ile ciddi bir hacim rakamına ulaşırken uzmanlar ise bu durumu, kurumsal yatırımcıların spot Bitcoin fiyatındaki volatiliteden korunmak amacıyla ETF'lere sığınması olarak yorumluyor.

Dün TSİ 17 civarında 69 bin dolarlık seviyeyle tarihinin en yüksek fiyatına ulaşan Bitcoin, birkaç saat sonra ise Çinli emlak devi Evergrande’nin iflas ettiği yönünde çıkan ancak doğrulanamayan haberlerle keskin bir düşüş yaşamış ve 63 bin doların da altına inmişti.

Kurumsal yatırımcıların ise bu volatiliteden korunmak için Bitcoin vadeli ETF’lerine sığındıkları belirtildi. Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Twitter hesabından iki Bitcoin vadeli ETF’inin hacimlerini paylaştı. İki ETF’in de çok yüksek hacim rakamlarına ulaştığını belirten Balchunas, bunun sebebi olarak spot işlem çiftlerindeki volatiliteyi gösterdi.

İşlem saatleri volatiliteyi önlüyor

Yüksek volatilite, yatırımcıların spot olarak veya sürekli vadeli işlemler yerine ETF yoluyla işlem yapmayı seçmelerinin ana nedeni olabilir. BITO ve BTF ürünleri sadece New York Borsası’nın işlem saatlerinde trade yapılmaya uygun olduğu için bu durum, 7/24 aktif olarak işlem gören kripto para piyasasında meydana gelen ani volatilite artışlarını da önleyebiliyor.

Bilindiği üzere ABD’de spot işlem yapmak istemeyen kurumsal yatırımcıların şu anda Bitcoin’e açılmak için tek seçeneği vadeli ETF’ler… Ancak bu tür borsa yatırım fonlarının işlem maliyetlerinin spot ürünlere oranla çok daha yüksek olması da şirketlerin vadeli ETF’lere olumsuz bakmalarına sebep oluyor. Volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde Bitcoin vadeli ETF’lerinin bir miktar prim ile satılma ihtimalinin olması da masrafları artıran bir diğer etken…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl