Bitcoin ETF’leri piyasayı niçin heyecanlandırıyor? BTCTurk’ün CEO’su anlattı

Kripto para borsası BTCTurk'ün CEO'su Özgür Güneri, konuk olduğu Ekşi Sözlük'te Blockchain ve kripto paralara ilişkin düşüncelerini aktardı.

BTCTurk’ün CEO’su Özgür Güneri, Ekşi Sözlük’e konuk olarak sözlük yazarlarının sorularını yanıtlandırdı.

Bitcoin’in geleceği ile ilgili sorular üzerine Güneri, şöyle dedi:

‘Önümüzdeki yıllar Bitcoin için çok parlak’

“Bitcoin’in şu ana kadar gösterdiği performansla artık geri dönüşü olmayan bir yola girdiğimize inanıyorum. Önümüzdeki aylarda büyük kripto para piyasalarından başlayarak yasal altyapının da düzenleneceğine inanıyorum. Bitcoin’in adaptasyonu arttıkça alışveriş, finansal hizmetler ve birçok farklı alanda kullanacağımızı düşünüyorum. Özellikle Lightning Network’ün de gelişiyle Bitcoin’in küçük tutarlı işlemlerle de kullanılmasının önü açılacak. Dolayısıyla Bitcoin açısından önümüzdeki yıllar bence oldukça parlak”

‘Bitcoin ETF’leriyle 3.6 trilyon doların belirgin bir kısmı Bitcoin’e kayacak’

Güneri, kripto para dünyasında son haftaların sıcak konusu ETF ile ilgili de yorum yaptı. ETF’lerin Bitcoin’in değerini önemli ölçüde etkileme potansiyeli taşıdığına dikkat çeken CEO, “Şu anda ETF’lerin ABD’de yaklaşık 3.6 trilyon dolarlık büyüklüğü var. Toplamda 2100 kadar adet. O yüzden bu paranın belirgin bir kısmının bu ürüne kayma ihtimali var. Piyasaları aslında heyecanlandıran asıl gelişme bu. Özellikle kurumsal yatırımcıların ETF yoluyla BTC’ye yatırım yapmasının önü açılacak.” ifadelerini kullandı.

‘Yeni kripto paraları eklemeyi sürdüreceğiz’

BTCTurk’e ilişkin soruları da yanıtlandıran Güneri, borsada yeni kripto paraları yakın gelecekte listelemeyi sürdüreceklerini ana hedeflerinin küresel olarak işlem hacminde ve piyasa değerinde ilk 10’da olan kripto paraları eklemek olduğunu ifade etti. Güneri ayrıca hiçbir zaman BTCTurk’te onlarca altcoin’in listelenmeyeceğini ifade etti.

‘Fiyatlar üzerinde doğrudan bir etkimiz yok’

Güneri ayrıca borsada manipülasyon endişelerine de değindi ve “Piyasa yapmak gibi, fiyat oluşturmak gibi, BTC satmak ya da almak gibi bir faaliyetimiz yok. Sanal pazar yeriyiz, fiyatları kullanıcılar belirliyor. Fiyatlar üzerinde doğrudan bir etkimiz yok. Tamamı kullanıcıların kararı. Özellikle yoğun fiyat hareketi olduğu zamanlarda, ani yükseliş düşüş zamanlarında haklı olarak kullanıcı yoğunluğu da artıyor. Bu problemleri çözebilmek adına altyapımıza ciddi yatırım yapıyoruz. Yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Şu anda sunduğumuz kapasite ve performansımız çok daha iyi düzeyde.” dedi.

→ İRAN ABD YAPTIRIMLARININ ORTASINDA KENDİ KRİPTO PARASINI ÇIKARMAYI PLANLIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. s Cevapla

    Yetkililer Bitcoin-ETF arasında negatif bir durum olabileceğini iletti..
    Ağustos 2018-Mart 2019 arası önemli