JPMorgan: Bitcoin ETF’leri onaylansa da dönüm noktası olmayacak

jp-morgan

Küresel bankacılık devi JP Morgan, Bitcoin ETF’i ile ilgili yeni bir rapor yayımladı. Raporda, SEC’nin spot Bitcoin ETF’ini onaylamasının kripto para piyasaları üzerinde önemli bir dönüştürücü etki yaratmayacağı iddia edildi.

JPMorgan, bu iddiasını çeşitli nedenlerle destekleniyor.

SEC, çok sayıda başvuru almasına rağmen henüz böyle bir ETF için onay vermedi ancak piyasada düzenleyici kurumun özellikle BlackRock’ın başvurusunu onaylayacağına ilişkin artan bir iyimserlik hakim.

“Spot ETF’ler, diğer bölgelerde var ancak ilgi çekmiyor”

JPMorgan’a göre bunun nedeni, daha önceki endişelerin bazılarının son belgelerde ele alındığının varsayılması. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, konuyla ilgili “Spot Bitcoin ETF’leri ABD, Kanada ve Avrupa dışında bir süredir var, ancak yatırımcıların ilgisini çekmeyi başaramadı. Ayrıca bu fonlar, geçtiğimiz yıl boyunca altın ETF’lerindeki yatırımcı çıkışlarından yararlanamadılar.” yorumunu yaptılar.

Spot ETF’ler mi yoksa vadeli işlemlere dayalı ETF’ler mi?

Raporda, fiziksel olarak desteklenen ETF’lerin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı fonlara kıyasla bazı avantajlara sahip olduğu ancak bu avantajların nispeten marjinal olduğu ileri sürüldü.

Rapora göre, spot borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) mevcut arz ve talep durumunu doğru bir şekilde temsil etme olasılığı vadeli işlemlere dayalı ETF’lerden daha yüksek.

Dolayısıyla, ABD’de spot ETF’lerin onaylanmasının Bitcoin spot piyasalarında likiditenin artmasını ve fiyat şeffaflığının gelişmesini sağlayabileceği söyleniyor.

Başka bir deyişle bankaya göre, spot Bitcoin ETF‘lerinin piyasaya sürülmesi, ABD Bitcoin vadeli işlem piyasalarında alım satım faaliyetlerinin ve likiditenin azalmasına neden olabilir.

“Onaylanma ihtimali oldukça yüksek”

Öte yandan aracı kurum Bernstein ise pazartesi günü yayımladığı bir araştırma raporunda, SEC’nin Bitcoin ETF’leri konusunda karşı karşıya olduğu zorlu pozisyona dikkat çekti. Bernstein, ETF’lerin onaylanma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunun görüldüğünü öne sürdü.

Bernstein’a göre, SEC daha önce vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ETF’ler için izin vermiş ve yakın zamanda, vadeli işlem fiyatlarının Chicago Ticaret Borsası (CME) gibi regüle bir borsadan alınması koşuluyla kaldıraçlı vadeli işlem ETF’leri için de onay vermişti.

Gautam Chhugani liderliğindeki analistlere göre SEC, Coinbase gibi spot borsaların kendi düzenlemesine tabi olmaması, spot fiyatların güvenilir olmaması ve manipülasyona maruz kalabilmesi nedeniyle spot bir Bitcoin ETF’inin güvenilir olmayacağını düşünüyor.

Aracı kurum raporunda ayrıca,  spot bir Bitcoin ETF’inin olmamasının, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi daha pahalı, daha az likit ve daha az verimli olan tezgah üstü ürünlerin çoğalmasına yol açtığını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl