Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bloomberg analisti: Kanada’nın Bitcoin ETF’i bu hafta 1 milyar dolar olabilir

bitcoin

Kuzey Amerika kıtasının ilk ETF’i olan Purpose Bitcoin ETF hisseleri ilk saatlerinde 80 milyon dolar, 2 gün sonunda da 420 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bloomberg’in kıdemli bir analistine göre ise, perşembe günü Toronto Borsası’nda işlem görmeye başlayan Purpose Yatırım’ın BTCC kısaltmasındaki ETF’i, cuma gününe kadar 1 milyar dolarlık yatırıma ulaşabilir, hatta 2 ay içinde ülkedeki tüm ETF’leri de geride bırakabilir.

Yıllardır ABD’de kabul edilmesi beklenen Bitcoin ETF’leri geçen hafta bu ülkede olmasa bile, Kanada’da onay almış ve işleme açılmıştı. Kısa süre içinde büyük ilgi gören borsa yatırım fonu ile ilgili ise Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’tan çarpıcı bir yorum geldi.

“Cuma günü 1 milyar dolara ulaşabilir”

Balchunas’a göre, Kanadalı firma Purpose Yatırım tarafından başlatılan ETF, aynı ilgi yoğunluğunu çekmeye devam ederse 26 Şubat cuma günü itibariyle 1 milyar dolarlık yatırım elde etmiş olabilir.

“Diğer ETF’leri de geçebilir”

Balchunas ayrıca Purpose Bitcoin Fonu’nu, Toronto Borsası’nda işlem gören diğer ETF’lerle de karşılaştırdı. Kıdemli analist, BTCC’nin 2 ay içinde ülkedeki tüm ETF’leri geçmesinin de kendisi için sürpriz olmayacağını söyledi. Örnek olarak JPMorgan BetaBuilders Kanada ETF’i, 4.6 milyar dolarlık toplam varlık değeriyle ülkenin en büyük borsa yatırım fonlarından…

Bilindiği üzere Purpose Yatırım’ın Bitcoin ETF’i Kanada’daki tek Bitcoin ETF’i değil. Geçtiğimiz hafta ayrıca Evolve Funds Group, Ontario Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan ETF onayı almış ve cuma günü EBIT kısaltmasıyla bu fon işleme açılmıştı.

Biden ve SEC ne yapacak?

Son dönemde Hazine Bakanı Yellen’ın Bitcoin hakkındaki bazı olumsuz açıklamalarına rağmen ise Biden ve ekibinin kripto para evrenine, Trump yönetimine kıyasla çok daha olumlu yaklaşması bekleniyor. Bitcoin yatırımcıları birkaç senedir ETF onayı görmeyi umut etse de, yatırımcılar ret cevabını kanıksamış durumda…

ABD’de Joe Biden’ın başkan seçilmesinden sonra ise iki Bitcoin ETF başvurusu yapıldı. New York Digital Investment Group ve Valkyrie Digital Assets, gerekli belgeleri SEC’ye sundular ve kurumdan cevap bekliyorlar.

Gelecek bir ETF onayının Bitcoin fiyatına da ciddi şekilde olumlu yansıması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl