Bitcoin, SEC’den gelen açıklamanın ardından düştü

SEC, dünyanın en büyük opsiyon borsalarından biri olan CBOE'nin Bitcoin ETF'si başvurusunun değerlendirme süresini uzattı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), CBOE VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si için değerlendirme süresini uzattı.

SEC tarafından yapılan resmi açıklamada, karar için belirlenen yeni son tarihin 30 Eylül olduğu açıklandı.

Yani SEC, 10 Ağustos’ta CBOE’nin başvurusuyla ilgili herhangi bir karar açıklamayacak. Olası bir karar için yeni tarih 30 Eylül olacak.

Bir numaralı kripto para, SEC’den gelen bu açıklamanın ardından önemli ölçüde geri çekildi. Açıklama öncesinde 7,100 doların üzerinde işlem gören Bitcoin, açıklamayla birlikte 6850’yi gördü.

Kripto para piyasalarının bir süredir sıcak gündemi Bitcoin ETF’leri. SEC tarafından onaylanmış herhangi bir Bitcoin ETF’sinin Bitcoin fiyatlarını yukarı çekeceği, hatta yeni yükseklere ulaştırabileceği düşünülüyor. Bu nedenle, piyasa katılımcıları Bitcoin ETF’leri üzerine fazlasıyla odaklanmış durumda.

Bitcoin ETF’lerinin piyasayı niçin heyecanlandırdığı konusuna açıklık getiren BTCTurk CEO’su Özcan Güneri, “Şu anda ETF’lerin ABD’de yaklaşık 3.6 trilyon dolarlık büyüklüğü var. Toplamda 2100 kadar adet. O yüzden bu paranın belirgin bir kısmının bu ürüne kayma ihtimali var. Piyasaları aslında heyecanlandıran asıl gelişme bu. Özellikle kurumsal yatırımcıların ETF yoluyla BTC’ye yatırım yapmasının önü açılacak.” yorumunu yapmıştı.

BitMEX’in CEO’suna göre Bitcoin ETF’leri bir nimet olacak

Kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes, yakın zamanda Bitcoin ETF’lerinin birçok engeli ortadan kaldırarak itibari paranın kripto para piyasasına akmasını sağlayacağına inandığını söyledi. Hayes, bir Bitcoin ETF’sinin onaylanma ihtimaline ilişkin ise 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bunun için yüzde 50 şans olduğunu ifade etmişti.

Bob Pisani, ‘Boşuna umutlanmayın’ diyor

Deneyimli Wall Street muhabiri Bob Pisani, geçtiğimiz günlerde Bitcoin ETF’lerine ilişkin yaptığı bir yorumda “SEC Başkanı Jay Clayton ve SEC’in Bitcoin politikasından sorumlu adamla röportaj yaptım. Her ikisi de Bitcoin ETF meselesinin tümünde ‘yavaş davran’ yaklaşımına sahip olduklarını açıkça belirttiler. Clayton böyle bir risk almayacak.” demiş ve SEC’den bir onay gelmeyeceğini ve insanların boşuna umutlanmaması gerektiğini ifade etmişti.

Ironwood’dan ‘Bir Bitcoin ETF’si ile fiyat 26-44 bin dolar aralığına ulaşabilir’ iddiası

Bu arada Ironwood adındaki bir kripto para araştırma grubuna göre SEC onaylı bir Bitcoin ETF’si, Bitcoin’in fiyatını 26 bin ile 44 bin arasında bir yere taşıyabilir.

Ironwood’un CEO’su Michael Strutton, “ETF’ler, piyasaya 24 milyon ABD’li yatırımcı katar ve yükseliş ivmesi dünyanın geri kalanından 14 milyon yatırımcı daha çekerse bu piyasa kapitalizasyonuna sırasıyla 84 milyar dolar ve 336 milyar dolar ekleyecektir. Son altı ayda Bitcoin’in piyasa değeri 326 milyar dolardan 110 milyar dolara geriledi. Piyasa kapitalizasyonunun 420 milyar dolar olması, fiyatı 26-44 bin dolar aralığına taşıyabilir.” şeklinde konuşmuştu.

→ FİYAT MANİPÜLASYONU İDDİASI: IOTA DİBE DEMİR ATTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl