Fiyat manipülasyonu iddiası: IOTA dibe demir attı

IOTA'nın fiyatı, bugün 17 Kasım'dan beri en düşük seviyeye ulaştı. Yaşanan bu düşüş, fiyat manipülasyonu ve Sirin Labs ile ilişkilendirildi.

IoT odaklı dijital para IOTA, bugün yaklaşık yüzde 10 oranında değer kaybetti ve 0,68 dolara kadar geriledi, şu sıralarda ise 0,78 dolardan el değiştiriyor.

Bugünle birlikte kripto para piyasası hafif ölçüde bir iyileşme gördü. Bitcoin, 7,100 doların üzerine çıkarken piyasa bir miktar nefes aldı.

Diğer önde gelen kripto paraların çoğu da yüzde 1 ile 2 arasında Bitcoin’e benzer fiyat hareketleri yaşadı. Ancak IOTA, partiye davet edilenler arasında yoktu.

Son 7 günde yüzde 15 oranında değer kaybeden IOTA, en büyük 25 kripto para arasında en kötü haftalık performansa sahip.

Şu anda IOTA ticaretinin yüzde 53’ü Bitfinex‘te USD ve BTC üzerinden gerçekleştiriliyor. Bitfinex’teki fiyatlar, diğer borsalardan önemli ölçüde düşük görünüyor. Upbit, Binance, Coinone ve OKEx gibi borsalarda 0,80 doların üzerinde olan dijital para, Bitfinex’te 0,78’den listeleniyor.

Fiyat manipülasyonu iddiaları

IOTA’nın bugünkü düşüşünün nedeni net değil. Öte yandan IOTA destekçileri yaşanan bu durumu fiyat manipülasyonu iddiaları ve FUD (belirsizlik, korku ve şüphe) ile açıklamaya çalıştı.

Bitfinex’teki fiyat farklığından ötürü fiyat manipülasyonu olası olsa da IOTA’daki gerileme, Sirin Labs’in açıklamasıyla da ilişkilendirilebilir. Halihazırda Finney adında bir Blockchain telefonu geliştirmekte olan Sirin Labs, daha önce telefonun işletim sisteminin IOTA’nın Tangle ağı üzerine kurulacağını bildirmişti. Ancak şirketin CEO’su Moshe Hogeg, geçtiğimiz günlerde şirketin farklı bir yöne gitmeye karar verdiğini, projenin IOTA ile ortaklaşa geliştirilmeyeceğini açıkladı.

Bu arada IOTA’da en son 0,68 dolar seviyesi, 17 Kasım 2017 tarihinde görülmüştü.

→ ‘BITCOIN ANAHTAR DESTEK SAVUNMASINDAN SONRA 7,400’E BAKIYOR’

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl