SEC’den borsalarla Bitcoin ETF görüşmesi: “Sürpriz değil, iyi işaret”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin ETF başvurularını bir kez daha ertelerken öğrenilen yeni bir gelişme, başvuruların onay yolunda olduğunu düşündürüyor.

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, SEC’nin bu hafta spot Bitcoin ETF başvurularıyla ilgili borsalarla görüştüğünü bildirdi. Analist, kurumun borsalardan ETF hisselerinin oluşturulması ve geri alınması süreçlerinin ayni takas usulüne göre değil, nakit karşılığı yapılmasını ve önümüzdeki birkaç hafta içinde başvurularını buna göre değiştirmelerini istediğini açıkladı. Balchunas, “Sürpriz bir gelişme değil ancak yine de iyi bir işaret.” yorumunu yaptı.

Balchunas, SEC’nin bu adımının Bitcoin ile işlem yapma sorumluluğunu ETF çıkaracak olan şirketlere vereceğini ifade etti. Analist, bu sayede aracı kurumların Bitcoin ile işlem yapmak için kayıt dışı iştirakleri veya üçüncü taraf şirketleri kullanmak zorunda kalmasının engelleneceğini vurguladı. Balchunas, sadece birkaç başvuru sahibi şirketin böyle bir planı olduğu, geri kalanının ayni ödeme yapmayı seçtiği bilgisini de verdi.

Son olarak analist, bu gelişmenin ocak ayına kadar spot Bitcoin ETF onay ihtimalinin yüzde 90 olduğu tahminini değiştirmediğini de ekledi.

Bir diğer Bloomberg ETF analisti James Seyffart ise “Çok önemli bir konu değil. Değişen hiçbir şey yok ancak işlerin ilerlediğini gösteriyor.” yorumunu yaptı.

ETF hisselerinin nakit yoluyla oluşturulmasının Bitcoin’e talebi olumlu etkileyeceği, ayni takas usülünde ise nakitte olduğu gibi etki yaratmayacağı belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl