Bitcoin ETF yarışında SEC’yi köşeye sıkıştıracak hamle

Kripto varlık yönetimi şirketi Hashdex, yeni bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunurken yaptığı stratejik değişiklikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) köşeye sıkıştırdı.

Hashdex’in başvurusu, diğer birçok başvuruya kıyasla Coinbase ile bir gözetim anlaşması içermiyor. Ayrıca şirket, Bitcoin’i doğrudan nakit ile borsalardan satın almak yerine vadeli işlem borsası CME üzerinden elde edecek. Hashdex’in kritik stratejisi de burada yatıyor.

Bu işlem, CME’deki EFP olarak kısaltılan “Exchange for Physical” ürünüyle yapılıyor ve vadeli işlem kontratının fiziksel varlık ile değiştirilmesine olanak tanıyor. Örneğin bir yatırımcı, belirli bir miktarda altın almak istiyor olsun. Bu yatırımcının önceden altın için bir vadeli işlem kontratı satın aldığını ve vade geldiğinde fiziksel altını alarak kontratı devam ettirmek istemediğini varsayalım. Bu durumda yatırımcı, EFP işlemi yaparak vadeli işlem kontratını (futures contract) fiziksel altınla değiştirir. Yani, vadeli işlem kontratını elinde tutan kişi, EFP işlemi sayesinde vadeli işlem kontratını sonlandırır ve karşılığında fiziksel altını alır.

SEC’nin piyasa manipülasyonu argümanını boşa çıkarmayı hedefliyor

SEC, daha önce CME’deki vadeli kontratlara dayalı Bitcoin ETF’lerine onay vermişti. Kurum, CME’deki Bitcoin kontratlarının regüle edilmiş bir piyasaya sahip olduğunu da kabul etmişti. Hashdex, spot ETF’i CME’yle bağdaştırarak kurumun spot ETF’leri reddederken sıklıkla belirttiği piyasa manipülasyonu argümanını boşa çıkarmayı hedefliyor.

“SEC bir başka açıdan daha köşeye sıkıştı”

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, SEC ve başkan Gary Gensler’ın bu başvuruyla bir başka açıdan daha köşeye sıkıştığını ifade etti. ETF uzmanı Nate Geraci de Hashdex ve NYSE’nin harika bir hamle yaptığını belirtti.

SEC’nin 240 gün süresi var

Söz konusu ETF onaylanırsa, New York Borsası’nda (NYSE) işlem görecek. SEC’nin ETF’i değerlendirmek için 240 günlük bir süresi olacak. Kurum, bu süre sonunda başvuru için nihai bir karar almak zorunda.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl