Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC, WisdomTree Bitcoin ETF’ini incelemeye başladı

bitcoin

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin Bitcoin ETF başvurusunu incelemeye başladı.

Borsa yatırım fonları (ETF) uzmanlaşmış önde gelen şirketlerden olan WisdomTree, geçen ay bir Bitcoin ETF’i çıkarmak için SEC’nin kapısını çalmıştı. Onaylandığı takdirde ETF’in hisseleri ie CBOE borsasında listelenecek.

Bitcoin ETF’i bireysel ve kurumsal yatırımcılara, Bitcoin’e doğrudan yatırım yapmalarına gerek kalmaksızın en büyük kripto paraya bağlı, regüle edilmiş bir finansal ürüne yatırım yapma şansı tanıyor. Bitcoin ETF’i düzenlemeler gereği, Bitcoin’e yatırım yapamayan bazı büyük fonların da bu engeli aşmasını sağlıyor.

Bugüne kadar SEC’ye birçok Bitcoin ETF başvurusu yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda gelen bu başvurular reddedildi. 2021’de SEC’nin bir Bitcoin ETF’ini onaylama olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Nitekim Kanada’da da 2021’e kadar birçok Bitcoin ETF başvurusu geri çevrilmişti ancak bu yıl üç Bitcoin ETF’i onay aldı. Bunlardan birinin yönetimi altındaki Bitcoin’lerin değeri, kısa sürede 1.5 milyar doları geride bıraktı. Diğer yandan Brezilya’da da geçtiğimiz ay bir Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yakıldı.

VanEck Bitcoin ETF’i de inceleniyor

Öte yandan SEC, birkaç hafta önce VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için de inceleme sürecini başlatmıştı. Kurumun bu başvuruyu reddetme, onaylama ya da değerlendirmeye devam etme konusundaki ilk kararını önümüzdeki ay açıklaması bekleniyor.

Dün yapılan duyuruda kurum, ETF devinin Cboe BZX Exchange ile birlikte yaptığı WisdomTree Bitcoin Trust ETF’i başvurusunu değerlendirmeye başlayacağını ilan etti.

SEC’nin masasında bekleyen ancak henüz incelemenin başlatılmadığı ETF başvuruları da var. Bunlar, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Trust’ı, NYDIG, Valkyrie şirketlerinin başvuruları ve SkyBridge Capital ile Simplfy Bitcoin ETF’leri.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl