SEC’nin ETF onay periyodu netleşti: Takip edilecek tarihler

bitcoin-btc

Son dönemde kripto para piyasasının en önemli gündemi Bitcoin ETF başvuruları ve ABD SPK’sı SEC’nin bu başvurular için ne karar vereceği…

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca SEC, ETF başvurusu yapan şirketlerle bir araya geldi. Yapılan görüşmelerin ardından bazı şirketler, başvurularında güncellemelere gittiler. Bu durum, görüşmelerin olumlu seyrettiği ve onaya giderek yaklaşıldığı şeklinde yorumlandı.

Piyasanın genel beklentisi, SEC’nin ETF başvurularını onaylayacağı yönünde fakat yine de kesin bir yargıya varmak mümkün değil. Bloomberg’in ETF uzmanları Eric Balchunas ve James Seyffart’a göre, SEC’nin ETF başvurularına ocak ayında onay verme olasılığı yüzde 90 seviyesinde. Akıllardaki soru, bu onayın ocak ayı içerisinde hangi gün ya da günlerde verilebileceği.

Onay, 3 günlük sürede gelebilir

Seyffart, SEC için onay penceresinin teknik olarak 5 ile 10 Ocak arasında olduğunu fakat kurumun cuma günü duyuru yapma ihtimalinin düşük olması ve araya giren hafta sonu nedeniyle geriye üç günlük bir sürenin kalacağını belirtiyor. Buna göre söz konusu onayın 8 ile 10 Ocak aralığında geleceği tahmin ediliyor.

Kripto para piyasasında uzun yıllardır SEC’nin spot ETF onayı bekleniyor. Şu anda Gary Gensler’ın başkanlığını yaptığı kurum, ilk spot Bitcoin ETF başvurusunun yapıldığı 2013 yılından bu yana sürekli ret kararları veriyordu. Aradan 10 yıl geçti ve bir spot ETF onayı, gerçekleşmeye hiç bu kadar yakın olmamıştı. BlackRock gibi dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketinin ETF başvurması yapması, onay umutlarını artırmıştı. Üzerine Grayscale’in SEC’ye karşı açtığı ETF davasını kazanması da bunu güçlendirdi.

ETF beklentileri

ETF’in bu kadar heyecanla beklenmesinin temelinde Bitcoin’e büyük fonların ve diğer geleneksel yatırımcıların yatırım yapmalarını kolaylaştıracak olması yatıyor. Analistler, bu sayede en büyük kripto paraya sermaye akışının hızlanacağı düşüncesinde. Kripto veri analizi şirketi Glassnode, geleneksel ETF’lerden Bitcoin ETF’ine 70 milyar dolarlık bir geçiş olabileceğini tahmin ediyor. Bazı varlık yöneticilerine göre ise bu rakam 100 milyar doları bulabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl