Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

CBOE, VanEck’in Bitcoin ETF’ini listelemek için başvurdu

CBOE

Chicago Opsiyon Borsası (CBOE), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderdiği dosya ile yatırım firması VanEck’in Bitcoin için hazırladığı borsa yatırım fonu (ETF) için başvurdu. 2017’de VanEck’in de dahil olduğu birçok şirket için borsalar ETF başvurusunda bulunmuş ancak hep ret cevabı alınmıştı.

CBOE’nin bu başvurusyla VanEck’in Bitcoin ETF serüveni bir nevi yeniden başlamış oldu. Konuyla ilgili olarak CBOE adına konuşan bir şirket sözcüsü, “Yaptığımız başvuru, VanEck’in 30 Aralık’taki S-1 form dosyasına dayanıyor ve ABD piyasasına girebilecek ilk Bitcoin ETF’nin bir sonraki adımlarını temsil ediyor” dedi.

Kısa süre önce ABD’nin kuzey komşusu Kanada, iki Bitcoin yatırım fonu başvurusunu kabul etmiş ve bunlardan “The Purpose Bitcoin ETF” kısa sürede aldığı 650 milyon dolar üzeri yatırım ile büyük ilgi çekmişti. CBOE, başvuruyla ilgili umutlu olduğunu dile getirirken, onaylanacak bir Bitcoin ETF talebiyle beraber, yatırımcıların şeffaf ve regüle edilmiş araçlarla Bitcoin yatırımı yapabileceklerinin önemine değindi.

CBOE’nin başvurusunda şu ifadeler yer aldı:

“Bir borsa yatırım ürünü (ETP) vasıtasıyla Bitcoin’e geçiş, spot piyasadan Bitcoin almayla kıyaslandığında, perakende yatırımcılar için çeşitli avantajlar içermektedir. Burada belki de en önemli avantaj, varlıkların saklanmasıyla ilgilidir. Seçilen saklayıcı firma, New York Mâli Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından tarafından seçilmiş ve regüle edilmiştir.”

Bu arada Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas kısa süre önce SEC’nin ETF onayı vermesinin bir an meselesi olduğunu belirtmişti:

“SEC’nin bir onay vermesi bence an meselesi… Mental olarak hazır oldukları anda onay çok çabuk çıkacaktır. Tabii ki bu benim fikrim. Ben bir regülasyon analisti değilim. Sadece insanalrla konuştuklarımdan sonra hissettiklerimi söylüyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl