Vanguard’dan Bitcoin ETF kararına ayrıntılı açıklama

7 trilyon dolarlık dev Vanguard, müşterilerinin Bitcoin ETF'lerle işlem yapmalarına neden izin vermediklerine açıklık getirdi. Şirket, Bitcoin'in gerçek bir değeri olmadığını, henüz çok yeni, olgunlaşmamış bir varlık olduğunu ve portföylerde zarara yol açabileceğini savundu. Açıklamada, Bitcoin ETF'lerinin müşteri profiliyle uyuşmadığı da belirtildi.

Yönetimi altındaki 7.2 trilyon dolarlık varlıkla dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan Vanguard’ın platformu üzerinden Bitcoin ETF’lere erişim vermemesi, geçtiğimiz günlerde çokça tartışılmıştı. Alınan karara Vanguard’ın kendi müşterilerinden de tepki gelmiş, binlerce müşteri, hesaplarını kapatma talebinde bulunmuşlardı. Şirket, tüm ısrar ve tepkilere karşın Bitcoin ETF yasağını devam ettirdi. Son olarak Vanguard yöneticileri Janel Jackson ve Andrew Kadjeski’den neden bu ürünlere platformlarında yer vermediklerine dair ayrıntılı bir açıklama da geldi.

“Uzun vadeli portföylerde kriptoya yer yok”

Jackson, “Kriptonun bir varlık sınıfı olarak mevcut durumu göz önüne alındığında, Vanguard’ın kendi Bitcoin ETF’ini veya kripto ile ilgili herhangi bir ürünü piyasaya sürme planı yoktur. Müşterilerimize hangi yatırım ürünlerini sunacağımıza karar verirken ilgili varlıkların kalıcı bir yatırım değerine sahip olup olmadıkları ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadıkları da dahil olmak üzere bir dizi faktörü değerlendiriyoruz. Genel olarak Bitcoin ve kripto paralara yönelik ilgi, son zamanlarda artmış olsa da şu anda bunların uzun vadeli portföylerde oynayacakları uygun bir rol olduğuna inanmıyoruz.” dedi.

“Gerçek bir değeri yok, çok az geçmişi var”

Jackson, devamında ise sert ifadeler kullandı. “Vanguard’ın görüşüne göre kripto, bir yatırımdan çok spekülasyondur. Kripto ürünleri sunmama kararımızın temelinde bu yatmaktadır.” diyen Jackson, şu açıklamayı yaptı:

“Hisse senetlerinde, mal veya hizmet üreten bir şirketin hissesine sahip olursunuz ve birçoğu da temettü öder. Tahvillerde ise bir faiz ödemesi akışı elde edersiniz. Emtialar, tüketim ihtiyaçlarını karşılayan, enflasyondan korunma özelliklerine sahip ve belirli portföylerde rol oynayabilen gerçek varlıklardır. Kripto, bir emtia olarak sınıflandırılmış olsa da çok az geçmişi olan, gerçek bir değeri olmayan, nakit akışı yaratmayan ve portföyde zarara yol açabilecek olgunlaşmamış bir varlık sınıfıdır.”

“Blok zincirine inanıyoruz”

Jackson, kriptoya kapıyı kapatırken blok zinciri teknolojisine ayrı bir parantez açtı. Vanguard yöneticisi, kripto paraların arkasındaki teknoloji olan blok zincirine büyük ilgi duyduklarını belirterek “Blok zinciri teknolojisinin kriptonun yanı sıra bir dizi başka kullanım senaryolarının sermaye piyasalarını daha verimli hale getireceğine inanıyoruz ve bu teknolojiyi kullanmak için aktif olarak araştırmalar yürüttük.” dedi.

“Son 3 yılda yüzde 150 arttı, yüzde 77 düştü”

Öte yandan Kadjeski ise neden kripto ile ilgili ürünler sunmadıkları sorusuna yanıt olarak yatırımcı kitlelerine dikkat çekti. “Bizim için kolay olan, kripto ile ilgili ürünlere tam erişime izin vermek olabilirdi.” diyen Kadjeski, yatırımcı profillerinin çoğunu uzun vadeli yatırımcıların oluşturduğunu ve kriptonun bu profile uymadığını ifade etti. Bitcoin’in volatilitesinin de altını çizen yönetici, “Bitcoin, sadece son üç yılda yüzde 150 arttı ve yüzde 77 düştü. Çift haneli düşüşler, kripto paralarda rutindir. Sadece yüzde 50’lik düşüşü telafi etmek için yüzde 100’lük bir getiriye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Ve bir varlık ne kadar volatil olursa alım satımı da o kadar cazip olur. Vanguard’da ürünler ve hizmetlerimiz, yatırımcıların trendleri takip etmeleri ve portföylerini sarsmaları için değil, daha fazla tasarruf etmelerine, daha az işlem yapmalarına ve uzun vadeli bir yaklaşım benimsemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.” yanıtını verdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl