Bitcoin ETF’i SEC tarafından resmen onaylandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) sonunda beklenen haber geldi. SEC, yıllar süren başvurular ve birbiri ardına alınan ret kararlarından sonra ilk kez bir Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yaktı. Bitcoin vadeli kontratlarına yatırım yapacak bir ETF olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i düzenleyici kurumdan onay aldı.

Gelen onayla beraber bir numaralı kripto para artık daha geniş kitlelere açılıyor. Bitcoin vadeli ETF’inin Bitcoin’e özellikle kurumsal para akışını artırması bekleniyor. Söz konusu ETF’in önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren BITO kısa adıyla işlem görmeye başlaması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin ETF nedir? Avantaj ve dezavantajları

ProShares’a ETF onayı verilmeden önce fonun prospektüsünde değişikliğe gidildi. Güncellenen prospektüste, Kanada’da işlem gören ve doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan ETF’lere yatırım yapılabileceğine dair ifadeler kaldırıldı.

SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce yaptığı açıklamalarda, Bitcoin vadeli kontratlarına bağlı ETF’leri tercih edeceğini ima etmişti. Gensler, bu kontratların yasalarca düzenlenmiş olmaları nedeniyle daha güçlü yatırımcı koruması sağlayabileceğini inandığını söylemişti.

SEC’nin bugünkü onayının bir ilk adım olduğu ve vadeli kontratlara dayalı ETF’lerin ardından spot BTC’ye dayalı bir ETF’e verebileceği belirtiliyor.

ETF sektörünün büyüklüğü trilyon dolarlarla ifade ediliyor. Bitcoin’in böyle bir endüstriye dahil olması kuşkusuz büyük bir gelişme. ETF uzmanları, kısa vadede halihazırda işlem gören ve büyüklüğü 19 milyar dolar olan emtia ETF’lerinin Bitcoin vadeli ETF’lerinden alım yapmaya başlayabileceğini söylüyor.

ABD’de ETF piyasasının toplam büyüklüğünün ise 7 trilyon dolar civarında olduğu kaydediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl