Bitcoin dominansı, 8 ayın dip seviyesinde

Bitcoin dominansı, son 8 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Öte yandan Ethereum dominansı ise artan beklentilerle beraber yükseliş gösteriyor.

Ethereum, 10-20 Eylül arasında gerçekleşmesi hedeflenen Merge güncellemesine doğru ivme kazanırken Bitcoin’in dominansı yüzde 40’ın altına geriledi.

Piyasa hakimiyeti veya piyasa payı olarak da ifade edilebilecek olan dominans, Bitcoin’in piyasa değerinin kripto paraların toplam piyasa değeri içerisindeki payı anlamına geliyor.

Ocak’tan bu yana ilk defa

TradingView’in verilerine göre, söz konusu veri, bugün yüzde 39.55’i gördü. Bu seviye, Ocak 2022’den bu yana ilk defa kaydediliyor. Aynı veri, 2020’nin Aralık ayının sonlarında yüzde 73’ü geçmişti.

Bitcoin dominans grafiği, kaynak: TradingView

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRCoinbase’deki hata binlerce dolar kazandırdı

Ethereum’da artış var: Beklentiler büyük

Ethereum dominansı ise Haziran’daki yüzde 14’lük seviyeden yüzde 20’ye kadar çıktı. Ethereum’un piyasa payındaki bu artış, yaklaşan Merge güncellemesiyle bağdaştırılıyor. Merge’ün yatırımcılar arasında büyük beklenti yarattığı ve bu beklentinin satın alındığı değerlendiriliyor. Merge bu anlamda yalnızca yatırımcıları harekete geçirmedi. Madenciler de ürettikleri ETH’leri biriktirmeye yöneldiler. Geçtiğimiz Mart ayından beri madencilerin elinde bulunan ETH miktarı, 130 binden 260 bine, iki kat artış gösterdi.

Ethereum dominans grafiği, kaynak: TradingView
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl