NYT: Facebook, kripto parasını listelemeleri için borsalarla görüşüyor

Bugün New York Times'ta yayınlanan bir haberde Facebook'un onlarca mühendisle geliştirmek için uğraştığı kripto parasıyla ilgili çarpıcı detaylara yer verildi.

Bugün yayınlanan bir New York Times haberi, Facebook‘un son derece gizli kripto para projesiyle Bitcoin’in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu iddia ediyor.

Birden fazla anonim kaynağa dayandırılan Times haberinde şirketin kripto para ödemelerini mesajlaşma servislerine entegre edeceği belirtiliyor. Makaleye göre Facebook, mesajlaşma altyapısını elden geçirmeyi ve Whatsapp, Messenger ve Instagram’ı tek bir çatı altında birleştirmeyi planlıyor. Times, bunun her ay üç uygulamayı kullanan toplam 2.7 milyar kişinin Facebook’un dijital parasını kullanmasının önünü açacağını belirtiyor.

Haberde ayrıca bir mesajlaşma sisteminde çalışacak kripto para ödeme sisteminin Ruslar tarafından geliştirilen Telegram, Japonya’daki Line ve Kore’deki Kakao gibi birkaç küresel mesajlaşma devinin yakından takip ettiği bir fikir olduğu ifade ediliyor.

New York Times’a göre Facebook, kendi kripto para projesini, eski PayPal başkanı David Marcus liderliğinde Telegram’ın Gram token’ı ve Telegram Open Network (TON) Blockchain platformu için gerçekleştirilen iki özel ICO’da 1.7 milyar dolar toplamasından kısa bir süre sonra başlattı.

50’den fazla mühendis çalışıyor, borsalarla görüşülüyor

Times’a konuşan kaynaklar, Facebook’un kendi kripto parasını geliştirmek için 50’den fazla mühendisle çalıştığını aktardı. Dahası, bu çalışanlara projenin gizli tutulması için ayrı bir kartla erişilebilen bir ofis verildiği öğrenildi.

Beş kaynak, ekibin üzerinde çalıştığı kripto paranın büyük olasılıkla bir değil, tam üç farklı ulusal itibari para endeksli bir sabit kripto para olacağını iddia ettiler.

Anonim kaynaklara göre Facebook, kripto parasını listelemeleri için borsalarla görüşmeye bile başladı.

Haber: CoinTelegraph

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl