FCA’den kayıt dışı Bitcoin ve kripto para şirketlerine kapatma bildirimi

İngiltere’nin finansal piyasaları düzenleyen kurumu FCA, kayıt dışı kripto para şirketlerinden 2020’nin başında kurum tarafından belirlenen program doğrultusunda faaliyetlerini sonlandırmalarını ve paraları yatırımcılara iade etmelerini istedi.

The Block tarafından elde edilen bir e-postaya göre kurum, 15 Aralık 2020 tarihine kadar kayıt başvurusu yapmayan veya başvuruyu geri çeken kripto para şirketlerine 8 Ocak’ta bir bildirim gönderdi ve bu bildirimde, 10 Ocak’tan önce faaliyetlerini sonlandırmalarını talep etti.

FCA, işletmelerin kara para aklamayı önleme kuralları kapsamına giren tüm ilgili konuları dikkatlice ele almalarını ve mümkün oldukça her türlü para veya kripto varlığı iade etmeleri gerektiğini söyledi.

Kurum, 10 Ocak 2020 tarihinde İngiltere’de faaliyet gösteren şirketlerin bir yıl içinde lisans edinmeleri gerektiği uyarısında bulunmuştu. Kayıt için başvuran ancak süreci henüz tamamlayamayan şirketlerin ise, yakın zaman önce 9 Temmuz 2021’e kadar faaliyetlerini devam ettirmelerine izin verildi.

Aynı e-postada FCA, kripto para şirketlerinden durumu müşterilere aktarmalarını, onlara çıkarlarına en uygun alternatif seçenekleri sunmalarını beklediğini belirtti ve ekledi: “Kripto varlıklarla ilgili hizmet sunmaya devam ederseniz 10 Ocak 2021’den itibaren cezai bir suç işlemiş olabilir, FCA’in yaptırımlarına tabi olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.”

Kripto para yatırımcılarına uyarı: “Tüm paranızı kaybedebilirsiniz”

Öte yandan FCA, bugün yayınladığı bir uyarıda, kripto para yatırımcılarının tüm parayı kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini vurguladı. Kurum, açıklamasında, “Kripto varlıklara, bunlarla ilgili yatırım ya da kredi araçlarına yatırım yapmak çok ciddi risk içerir. Yatırımcılar bu tür araçlara para koymayı tercih ediyorlarsa, paralarının tümünü kaybetme riskini aldıklarını bilmelilerdir.” ifadeleri yer aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl