Bitcoin borsası FCoin’den şok etkisi yaratan açıklama: 13,000 BTC’lik kayıp

Nispeten popüler kripto para borsası FCoin, kullanıcılarına karşı yükümlülükleri ile rezervleri arasında 13,000 BTC'ye kadar fark bulunduğunu açıkladı. Günlerdir güncelleme nedeniyle kapalı olan borsadan gelen bu açıklama, Çin kripto para topluluğunda şok etkisi yarattı.

Birkaç gün önce “trans-fee mining” modeliyle öne çıkan nispeten popüler kripto para borsası FCoin’de şaşkınlığa uğratan skandallar zinciri yaşandığını bildirmiştik. Yönetime kızan bir FCoin çalışanının borsaya ait 75 milyon dolarlık FCoin Token’ı yok ettiği, ayrıca veri tabanını da sildiği iddia ediliyordu. Dahası borsa, güncelleme nedeniyle günlerdir kapalı tutuluyordu ve bu süre zarfında para çekme talepleri e-posta ile alınıyordu.

2018 yılının Mayıs ayında FCoin’i kuran Huobi’nin eski CTO’su Jian Zhang, Pazartesi günü borsada olan bitenle ilgili detaylı bir açıklama yayınladı. CoinDesk tarafından aktarılan açıklamada Zhang, borsanın şu anda kullanıcıların para çekme taleplerini karşılayacak varlığı bulunmadığını ifade etti. Yöneticinin açıklamalarına göre, FCoin’in kullanıcılarına karşı yükümlülükleri ile rezervleri arasında 7,000 – 13,000 BTC‘lik bir fark bulunduğu tahmin ediliyor.

Bu noktaya nasıl gelindi?

Borsanın kullanıcıları, ağırlıklı olarak Çinlilerden oluşuyordu ve açıklama, Çin kripto para topluluğu arasında şok etkisi yarattı. Zhang, problemin ne saldırı ne de bir çıkış dolandırıcılığı kaynaklı olduğunu belirterek “Tek bir cümle ile açıklamak için biraz fazla karışık” ifadelerini kullandı. Zhang, sorunun kullanıcılara almaları gerekenden daha fazla işleme dayalı madencilik ödülü (trans-fee mining) verilmesine yol açan iç sistem hatalarıyla ilgili olduğunu söyledi. Hatayı erkenden fark edemeyen şirket için bu sorun 2019’un başlarından beri adeta kartopu gibi büyüdü.

Trans-fee mining modelinde kullanıcılar, FCoin’e Bitcoin veya Ether şeklinde ödediği her işlem ücretinin %100’ünü FCoin Token (FT) bazında geri alıyordu. Dahası borsa, Bitcoin ve Ether ile topladığı işlem ücretlerinin yüzde 80’ini bir gün boyunca sürekli FT tutan kullanıcılara dağıtıyordu.

2018’in ortalarında başladığı söylenen hatalar, kullanıcılara alması gerekenden daha fazla madencilik ödülü vermeye başladı. Bu da FCoin’in varlıklarının önemli ölçüde kaybedilmesine neden oldu.

Şimdi Zhang, yeni projelerinden elde ettiği kârı herkesin kaybını telafi etmek için kullanmayı umduğunu ve her şeye yeniden başlayacağını söylüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl