FED’den Bitcoin’i ‘bariz riskler’ arasına alma planı

ABD Merkez Bankası FED, denetleyici stres testleri için 'bariz riskler'e Bitcoin piyasasının çöküşünü de eklemeyi düşünüyor.

ABD Merkez Bankası FED, kendisinin denetleyici stres testlerine, göze çarpan bir risk olarak Bitcoin piyasasının çöküşünü de eklemeyi düşünüyor. Muhtemel değişiklik, dün ABD’nin resmi gazetesinde yayınlanan politika açıklamasının bir parçası olarak duyuruldu.

FED’in yıllık denetleyici stres testleri, kapsam dahilindeki şirketlerin kendi iç stres testlerini yapmaları için genel bir çerçeve sunuyor. Stres testleri, 2008 mali krizine karşı alınan bir önlem olan Dodd-Frank Wall Street Reformu uyarınca zorunlu olmuştu.

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu, testler için 3 senaryo oluşturuyor: temel, olumsuz ve ciddi derecede olumsuz. Bu senaryolar da; şirketin bilançosunu, risk ağırlıklı varlıklarını, net gelirini, stres sonrası ortaya çıkan sermaye seviyelerini ve her birine göre yasal sermaye oranlarını gösteriyor.

Senaryoları göze çarpan riskler ile birlikte çoğaltarak testleri yeterince dinamik bir hale getirmeye çalışıldığının belirtildiği yeni politika açıklamasında, bir kurul üyesinin tavsiyesi dikkat çekiciydi:

“Kuzey Kore ile savaş, Bitcoin piyasasının çöküşü veya trader’ların suistimalinin yol açtığı büyük zararlar… Kurul, bu olağanüstü senaryoları göz önünde bulundurmalıdır.”

Bunlardan herhangi biri ve önerilen diğer değişiklikler kabul edilmeleri halinde, 1 Nisan 2019 tarihine kadar Kurul’un stres testi politikasının bir parçası olarak yürürlüğe girecekler.

Stres testleriyle şirket yönetimi, halk ve denetçilere strestli koşulların büyük bankacılık kuruluşlarının zararları absorbe etme kabiliyeti üzerindeki potansiyel etkisini ölçmeye yardımcı olacak şekilde ileriye dönük bilgi sağlanması hedefleniyor.

Haber: CoinTelegraph

→ JP MORGAN’IN ETHEREUM’UN GİZLİLİK TEKNOLOJİSİNİ TEST ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl